Volební kampaně a drobný naschvál prezidenta Zemana. Promluvil exministr Dienstbier

25.06.2017 16:47

O financování kampaní se rozhovořil pro server iRozhlas.cz senátor a exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Kampaně mají letos možnost vyčerpat před volbami maximálně 90 milionů korun. „Pravidla jsou přísná, ale pro všechny stejná,“ uvedl Dienstbier.

Volební kampaně a drobný naschvál prezidenta Zemana. Promluvil exministr Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Bývalý ministr pro lidská práva v rozhovoru také uvedl, že pro malé chudé strany je limit nedostižný, kampaně velkých stran to pro změnu sráží. Domnívá se však, že 90 milionů korun je dostatečná částka pro kampaň do sněmovny. 

Devadesátimilionový limit byl podle něj nastaven tak, že se vzaly zkušenosti politických stran, kolik zhruba jejich kampaně mohou stát. Vyvrátil však, že by zákon byl přijat v reakci na bezedné zdroje ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Původní text ZDE.

„My jsme v Senátu předkládali podobný návrh už v předchozím vládním období, kdy zdaleka nebylo jasné, že Andrej Babiš bude kandidovat a že se dostane do sněmovny s takovým výsledkem. Takže potřeba upravit výdaje jak na financování činnosti politických stran, tak i volebních kampaní tady byla dlouhodobě. Nakonec v minulosti byly ohledně financování politických stran různé skandály,“ podotkl.

Nevylučuje však, že přítomnost Babiše v politice mohla přijetí nových pravidel uspíšit. „Myslím, že většina společnosti i politiků si uvědomovala, že nějaká pravidla jsou nutná. A byla tady i doporučení na mezinárodní úrovni,“ zmínil Dienstbier. 

V závěru se pak exministr zmínil o určitém naschválu prezidenta Miloše Zemana, za nějž považuje vyhlášení termínu voleb do Poslanecké sněmovny příliš brzy. „Strany tak nepočítaly s tím, že by volební kampaň podle zákona byla tak dlouhá. Myslím, že počítaly tak se třemi měsíci. Nebyly tak nachystány na to, že už teď budou muset všechny výdaje dávat do limitu na volby. Takže to byl takový drobný naschvál prezidenta republiky,“ míní Dienstbier. 

Na dodržování zákona bude dohlížet Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…