Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

04.06.2023 17:16

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořádku. Bohužel jsem se spletl.“ Tak okomentoval jeden z diskutujících dnešní vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS) v debatě s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) na CNN Prima NEWS. Sám premiér na svém facebookovém profilu uvedl, že si lidé mohli sami udělat obrázek o tom, kdo chce Česko dostat do formy.

Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Petr Fiala v Partii

„Pokud jste se dívali na dnešní Partii, tak jste si mohli sami udělat obrázek, kdo chce dostat Česko do formy a kdo chce dobrou budoucnost pro naši zemi. Naše vláda bude pokračovat v rozumné, hodnotové a zodpovědné politice,“ poznamenal k dnešnímu vysílání pořadu Partie na CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS).

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořádku. Bohužel jsem se spletl. Jak nemám rád Babiše, tak musím říct, že ani on tak nelhal jako vy, pane premiére. Ješte že se toho nedožil pan Kubera. Ten by vám nakopal zadek...,“ poznamenal následně v diskusi jeden z diskutujících, Ludvík Luďas Jedlicka.

Debatu na CNN Prima NEWS mezi současným a bývalým premiérem otevřelo téma, co je příčinou inflace a drahoty. Premiér Fiala ukázal na rozhazovačnou politiku Babišovy vlády během covidu, jako důsledek zmínil energetickou krizi, která začala v době krachu Bohemia Energy.

Žádné chyby své vlády Fiala v tomto případě nepřipustil: „My děláme protiinflační politiku jako první vláda,“ zdůraznil premiér. „Také ceny potravin díky naší politice klesly, jsme na dobré cestě, příčiny jsou jasné a my jsme vláda, která s nimi bojuje,“ zopakoval Petr Fiala.

Ani Andrej Babiš nepřipustil chyby své vlády. „My jsme inflaci srazili. Pan předseda mi tu nadával, mluvil o Babišově drahotě, dnes tu máme Fialovu drahotu a chudobu, inflaci dohnal až na 18,6 procenta. Vláda neudělala nic, jen fatální chybu, že v únoru 2022 nezastropovala ceny elektřiny u výrobců,“ dodal s tím, že to vládě ale vyhovuje a raději daní lidi.

„V inflaci totálně selhali, mohli vykoupit sto procent ČEZ. Zaplatili jsme stamiliardové zisky výrobcům elektřiny. Je zákeřné, že si vláda vymyslela pojem bankrot České republiky, aby mohla lidem vzít peníze, lidé žijí z úspor, které jsme jim dali, na to jsem pyšný,“ zdůraznil šéf hnutí ANO.

Osočování pokračovalo bez ustání. Fiala kontroval, že Babišova vláda způsobila inflaci ani nedělala nic s důchodovou reformou. „Ať se každý podívá, v jakém stavu jste nám zemi předali,“ bránil se Fiala.

Argumentační souboj obou pánů gradoval, až před sebou začali šermovat svými grafy, kde se na základě svých připravených čísel přeli o to, kdo skutečně může za vysoké schodky a inflaci.

Expremiér Babiš opět důrazně zopakoval. „My máme skvělé finance, ale pan předseda lže o tom, že nám hrozí bankrot, říká to zákeřně, aby vzali lidem peníze. Vláda nemá ráda lidi, zdanila je inflací a teď je zdaní navýšením daní,“ konstatoval Andrej Babiš s tím, že tato vláda je asociální.

Vůči Fialovi se následně ohradil, že se jen vymlouvá na Ukrajinu, že jeho vláda zrušila EET, a žádal přesná čísla, kolik ji stáli ukrajinští uprchlíci.

„Vy, když zjišťujete, že je něco levné, tak to zdaníte,“ smál se Babiš. „Jste extrémní levice, s Piráty,“ pokračoval Babiš. Kdyby chtěl Fiala šetřit, propustil by podle něj hned druhý den alespoň 100 státních úředníků z Úřadu vlády.  

Ministra financí Zbyňka Stanjuru z ODS označil Babiš za nekompetentního. „Oni nechápou, že existují i příjmy, že se máme z krize proinvestovat, oni tím ničí ekonomiku. Rozpočet na rok 2024 je úplná katastrofa, je to absolutně amatérská vláda,“ dodal Babiš.

Následně dodal, že Fiala se na premiéra vůbec nehodí: „Už jsem řekl premiérovi, že se na premiéra vůbec nehodí, dnes je na stejné vlně jako Piráti,“ řekl s tím, že řízení vlády by měl předat českobudějovickému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS). „Pan premiér to řídit neumí,“ řekl.

Předseda vlády se ohradil, aby mu Babiš neplánoval budoucnost: „Je to nehorázné, nedemokratické, nezasahujte do naší personální politiky. Vám se nelíbí výsledky voleb, ale rozhodují voliči, ne vy, o tom, kdo bude dělat další věci,“ upozornil Fiala svého premiérského předchůdce.

„Jednáte populisticky, ale žádné recepty nemáte! Nelžete tady, jak která vláda investovala. Naše vláda dala na investice nejvíc v historii, šetříme na provozu státu a dostali jsme pod kontrolu finance, které se u vás kontrole vymkly. Je vidět, že tomu vůbec nerozumíte,“ vracel Fiala úder Babišovi a oháněl se konkrétními čísly.

Bývalý premiér si po chvíli stěžoval, že nedostává k mluvení prostor jako Fiala. Moderátorka Tománková jej mírnila, že prostor dostávají spravedlivě stejný, Babiš ale poznamenal, že mu premiér neustále skáče do řeči.

Babiš žádal po Fialovi přesná čísla, nelíbilo se mu, že se „vymlouvá“ na Ukrajinu. „V roce 2022 jste se staral jen o Ukrajinu, na naše lidi jste kašlal. Za 534 dnů tato vláda nic pro lidi neudělala, životní úroveň klesla,“ rozčiloval se Babiš nad aktuálním rekordním deficitem 271 miliard a tím, že vláda jen bere důchodcům, ale nesmyslně ruší EET.

Nato jej Fiala obvinil ze lži. „Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe,“ citoval Fiala Babišovi svou babičku, když jej obvinil, že bere peníze důchodcům. Zdůraznil, že nárůst důchodů je podle něj dostatečný i podle valorizačního vzorce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL)

Na následující Babišovu oponenturu se chytal Fiala za hlavu a zoufale dodal: „Je to série nesmyslů, až si je člověk nemůže zapamatovat, nehorázné,“ kroutil hlavou. Dodal, že důchodci získali kompenzaci inflace v plné výši a za jeho vlády důchody rostly. „Lidé vidí, že jsme jim pomohli,“ věří Fiala.

Opozičník Babiš si nenechal líbit slova o tom, že vypouští z úst lži, to naopak dělá Fiala: „Pan předseda říkal, že lžu, ale já nelžu. Vy lžete kontinuálně! Lžete ráno, na oběd, je to nehorázné, že si dovolíte tohle říkat,“ pozastavoval se. Fialu přirovnal k pohádkové postavě Pinocchia: „Znáte tu pohádku o Pinocchiovi, jak má dlouhý nos, jak lže?“ smál se.

Jako příklad lži zmínil předvolební sliby o nesnižování daní. „Zradili jste lidi, ženete je do chudoby. Vymysleli jste si, že nám něco hrozí, přestaňte lhát, předejte funkci někomu, kdo tomu rozumí. Já nerozumím politologii, vy nerozumíte ekonomii,“ vyzýval Babiš opakovaně Fialu k rezignaci na post premiéra, protože i přes zmíněné sliby v konsolidačním balíčku daně zvyšují.

Pře o prezentování lží pokračovala v podání Fialy: „Pan Babiš s tím lhaním mluví o sobě, lže ráno, večer, odpoledne. Vy jste také ve volbách nesliboval, že zavřete školy, zastavíte podnikání, ale musel jste to udělat, protože byl covid. Tak když čelíme agresi na Ukrajině, musíme upravovat politiku, co jsme před volbami slibovali,“ argumentoval Fiala.

Zdráhal se přímo říct, že své předvolební sliby ohledně nezvyšování daní skutečně nedodrželi. „Je mi nepříjemné, že musíme sahat do daní, když by nebyly dopady agrese na Ukrajině, nemuseli jsme to upravovat,“ hájil Fiala zvyšování daní.

„Chceme, abychom to rychle schválili a nedělali z toho téma pro ruskou dezinformační scénu,“ popsal vládní přístup Fiala.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Čelíme agresi na Ukrajině?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewladyk , 04.06.2023 19:35:06
To je pako. Já nečelím ničemu. Dva cizí státy se spolu mažou, tak co je mi po tom. Pokud myslí to, že okrádá naše občany a pak ty prachy lifruje na Ukrajinu, tak to pak ano. Jenomže to to čelíme zlodějům ze Stakovky a ne agresi na UA.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

8:09 Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

Poté, co na Slovensku zvítězil Robert Fico a jeho SMER, komentovala výsledky herečka a politička Mag…