Voliči Zemana jsou pitomci z vesnice? Pozor! A velká rána Moravcovi a ČT. Na „kavárnu“ udeřilo z nečekaného místa. Padl i Člověk v tísni

05.03.2020 15:47

Na téma dezinformací v Debatním klubu promluvili bývalý bezpečnostní analytik BIS Jan Schneider a zakladatel webu Manipulátoři.cz Petr Nutil. Hovořilo se o tendencích lidí podlehnout dezinformacím a padly i některé příklady, jimiž bylo informování o organizaci NATO či o Rusku. Nepříjemnou kritiku od Schneidera schytala i Česká televize za pořad Otázky Václava Moravce, ten by podle něj neměl na veřejnoprávní televizi co pohledávat a „nemělo by se čekat, až se Václav Moravec definitivně zblázní“. Zmínil i Člověka v tísni a jeho tažení do základních škol, přičemž vysvětlil, proč tam „toto nemá co dělat“.

Voliči Zemana jsou pitomci z vesnice? Pozor! A velká rána Moravcovi a ČT. Na „kavárnu“ udeřilo z nečekaného místa. Padl i Člověk v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider
reklama

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19320 lidí
Ze začátku se Nutil zmínil, že on se pokládá za zástupce takzvané pražské kavárny, a vyčetl jí její uzavřenost. Na to Schneider vyčetl prezidentu Miloši Zemanovi časté používání toho termínu a prohlásil, že to, co Zeman označuje za „kavárnu“, „není kavárna, ale svazovna“. Termín „kavárna“ prý Zeman diskredituje. Nutil na to dodává, že Zeman celkově „má rád nálepky“, a myslí si, že národ rozděluje.

„Z tý mojí pražský bubliny to může tak vypadat, že všichni pitomí lidi žijou na venkově, volí Zemana, SPD a bojí se uprchlíků,“ započal Nutil s tím, že to ale není pravda a liberálně demokratičtí lidé mají sklon k „naskakování na dezinformace“ úplně stejný.

Schneider se podivoval i nad tím, jak dnes někteří lidé haní své spoluobčany za to, koho volí, přestože právě možnost volit někoho odlišného je demokratická. „To, že si lidé volí, koho chtějí, je skvělý,“ souhlasil s ním Nutil.

Celou debatu můžete zhlédnout zde:

Zakladatel webu Manipulátoři.cz se i vyjádřil k BIS a podotkl, že našim institucím věří. Jelikož BIS uvádí, že proti NATO a EU vede Rusko snahy oslabit je, tak prý nemá důvod tomu nevěřit. „Vnitřní oslabení NATO provádí nejučeněji NATO,“ řekl k tomu Schneider. Podle něj se totiž NATO zpronevěřuje své zakládající smlouvě. Míří tím především na bod, který zmiňuje nutnost řešit všechny konflikty bez použití síly a vyhrožování. „Opak je pravdou,“ říká. Také podotkl, že článek 5 tvrdí, že v případě napadení členského státu ostatní státy zváží pomoc. „Taky můžou poslat kojeneckou vodu a deky,“ přisadil si k oné pomoci. Washingtonskou smlouvu tedy vidí jako dezinformaci předávanou prostřednictvím české vlády a Ministerstva zahraničí. „To, že nás článek ochrání, není pravda, je to prostě lež,“ uvedl.

Schneider by tak chtěl NATO reformovat. Stejně tak reformu by si podle něj zasloužila i Evropská unie. U té je podle něho potřeba například řešit důsledně migraci pomocí a stabilizací zemí, ze kterých lidé prchají. Podle bývalého bezpečnostního analytika BIS jsme naopak tyto země často rozvrátili. Nutil si myslí, že Evropská unie ve zdravotnictví či bezpečnosti již k jednotnému přístupu začíná směřovat. „Je živý organismus,“ tvrdí.

Schneidera nyní též děsí, jak někteří vidí spojence ve Spojených státech. Poukázal na dopis, který přišel z USA směrem k našemu záměru zdanit korporace, a přirovnával jej k dopisu od Číny, který hrozil zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi za jeho záměr navštívit Tchaj-wan. S čím také nesouhlasí, je, že některé zprávy se nepublikují jenom proto, že nejsou protiruské.

K České televizi Jan Schneider poukázal, že „pojmenovat diskusní pořad po moderátorovi je absolutní nesmysl“. Mířil tím na pořád Otázky Václava Moravce. Prý to jsou „Otázky České televize“ a moderátoři by se měli v pořadu střídat. „Nemělo by se čekat, až se Václav Moravec definitivně zblázní, to je prostě nepřípustný,“ připojil. Ve veřejnoprávním médiu by podle něho k tomuto nemělo dojít.

Následoval Člověk v tísni a jeho tažení do škol, a to podle Schneidera pod „přístřeškem mediální gramotnosti“. Měl na mysli projekt Jeden svět této organizace. Nesouhlasí zejména s tím, že ukazují prezentace ruské propagandy a neukazují již její opak. To, co organizace prezentuje, prý působí jako podprahové sdělení, jelikož se žáci základních škol ve svém věku ještě nedokážou nad daným materiálem dostatečně zamyslet a ohradit se proti němu. „Na školách je politická propaganda zakázaná, toto tam nemá co dělat,“ vyřkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

13:48 „A to jste přesně vy, pane Nečasi, ne já!“ Šlachta to pustil ven

CNN Prima News prolomila ledy a v neděli pozvala šéfa hnutí Přísaha, Roberta Šlachtu. „Je cítit velk…