Voliči se dělí na dvě skupiny, na myslící a ty druhé, prohlásil Mitrofanov

21.10.2013 22:32

V nadcházejících předčasných volbách se projeví několik faktorů. Na jedné straně to bude síla miliardáře Andreje Babiše a jeho hnutí ANO a na straně druhé síla prezidenta Miloše Zemana. Svou roli sehrají voliči, kteří volí rozumově a jejich protiváhou se stanou voliči, kteří volí srdcem. A pak bude důležité, zda se lidé budou chtít vzdát demokracie. Riziko pro ni prý představuje i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Voliči se dělí na dvě skupiny, na myslící a ty druhé, prohlásil Mitrofanov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Těsně před hlasováním opustili poslanci ODS sál až právě na Němcovou

Co rozhodne letošní volby? O tom v pondělních Událostech, komentářích České televize diskutovali komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov a publicista serveru Týden.cz Martin Fendrych. „Zásadní otázka zní, jak silný bude nakonec předpokládaný favorit voleb sociální demokracie a jak velkou sílu bude strana mít k prosazení svého volebního programu,“ míní Mitrofanov.

Myslící a nemyslící

Fendrych k tomu dodal, že ČSSD má před volbami velkého soupeře na Hradě - prezidenta Miloše Zeman, který způsobuje nemalé napětí v nejsilnější parlamentní straně. „Lidé jsou také notně znechuceni politikou a mají odpor k tomu, co bylo,“ míní Fendrych. Podle jeho názoru chybí nosné téma.

S tím však Mitrofanov nesouhlasí. Témata podle jeho názoru existují i v těchto volbách, jen záleží, jestli si je voliči najdou nebo budou spoléhat spíše na spasitele a budou volit více srdcem než rozumem. Heslo sociální demokracie o fungujícím státu je určeno spíše přemýšlivým voličům. Těm nepřemýšlivým stačí podle Mitrofanova tzv. chytlavá osobnost. Chytlavou osobností je i Andrej Babiš, který vede úspěšnou firmu, a lidé mají za to, že by mohl dobře vést i stát. Komentátoři se však ve studiu České televize shodli na tom, že řízení firmy a státu nelze příliš poměřovat. „Pan Babiš sám říká, že politice mnoho nerozumí."

Pravicový volič trpí

A jak si v nadcházejících pravicových volbách stojí pravicový volič? „Pravicový volič je v těžké defenzivě. I když je za jistých okolností možné, že zde znovu bude pravicová vláda,“ říká Mitrofanov s tím, že to závisí na tom, jak výrazně uspěje právě Andrej Babiš. Pravděpodobnější ale je, že budeme mít vládu levicovou.

Následně došlo i na předvolební program Tomia Okamury a jeho hnutí Úsvit přímé demokracie. „Myšlenka přímé demokracie a odvolání politiků zní sice strašně líbivě, ale hrozí, že nakonec z referend nevyjdeme,“ míní Fendrych. Problémem také je, že lidé cítí jako zásadní nedostatek malou vymahatelnost práva a pokud to lidé pocítí i nadále, může se stát, že dají přednost vymahatelnosti práva před demokracií samotnou. Na tom se shodli oba hosté pořadu.

reklama

autor: mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…