Volil jsem Porošenka, ale je horší než Janukovyč. Udělal si z války byznys. Krym? Je to úplně jinak, šokoval v MF Dnes ukrajinský novinář

03.12.2018 10:51

Ukrajinský opoziční novinář Ruslan Kocaba se v rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil k současné ukrajinsko-ruské krizi. Podle jeho slov totiž kerčský incident záměrně vyvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Potřeboval totiž nutně oživit obraz vnějšího nepřítele, tvrdí.

Volil jsem Porošenka, ale je horší než Janukovyč. Udělal si z války byznys. Krym? Je to úplně jinak, šokoval v MF Dnes ukrajinský novinář
Foto: Tomáš Nový
Popisek: Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Jak se dle Kocaby změnila Ukrajina za posledních pět let? „Tehdy jsme chtěli především odstranit prezidenta Janukovyče a jeho kliku. Proto jsem podporoval Majdan. Odstranit Janukovyče se podařilo. Jenže potom přišel bohužel prezident Porošenko...“ zmínil Kocaba. On sám podle svých slov pro Porošenka hlasoval, neboť v něm viděl člověka s politickými zkušenostmi, bohatého a schopného. 

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14520 lidí

„V Porošenkovi jsme viděli naději. Doufali jsme, že miliardář podnikající v Rusku má snad nějaké cestičky k Putinovi, bude schopen zamezit občanské válce. Ani ve zlém snu by mě tehdy nenapadlo, jak budou miliony lidí oklamány a že si volíme někoho ještě horšího, než byl Janukovyč. Proto dnes tolik z nás cítí zklamání a rozhořčení. Této politické moci a především prezidenta Porošenka se musíme zbavit,“ láteřil Kocaba.

Podle jeho slov si totiž Porošenko udělal z vláky podnikání. „Je to obyčejný cynik. Dnes, před dalšími volbami, jsou jeho nejčastější předvolební slogany armáda, jazyk a víra. Všimněte si: Namísto míru armáda. Namísto demokracie a rovných příležitostí pro všechny bazíruje na jazyku, tedy na rozdělení podle nějakého etnického příznaku. A v poslední době také často vytahuje kartu víry. Asi nemusím říkat, kolik hrůz se může odehrát při důsledném rozehrávání náboženské karty,“ zmínil Kocaba. 

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

Závěrem se pak vyjádřil ke Krymu. „Řeknu vám zcela otevřeně a jasně: Krym je Ukrajina. A je nezákonně anektován. Na tom trvám. Stejně tak ale vidím, že viníkem této situace není Vladimir Putin. Viníkem je ukrajinská moc, která za 27 let nedokázala obyvatelům Krymu ukázat výhody spojení s Ukrajinou. Proto rozumím hlasování lidí v krymském referendu. Putin si zkrátka vzal to, co – jak se u nás říká – špatně leželo,“ sdělil jasně Kocaba. 

Podle jeho slov je nyní nutné se začít vzdalovat od třetí světové války, k níž se blížíme. „Nesmíme si zahrávat s věcmi jako vyhlášení válečného stavu v zemi, která má osm jaderných reaktorů. To je velká nezodpovědnost Porošenka, ale i jeho zaoceánských loutkovodičů,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

13:00 Fiala počtvrté zvolen. A příště už jako silná vládní strana, sliboval v euforii

Celkem 470 hlasů z 505 platných dostal Petr Fiala. Jako jediný kandidát tak byl zvolen předsedou ODS…