Vracení jízdenek bude u Českých drah od pátku jednodušší. Zmizí i poplatek za storno

13. 9. 2017 15:04

Změna Smluvních přepravních podmínek Českých drah se blíží. Platit začne v pátek 15. září a podle vyjádření národního dopravce zjednoduší řadu věcí. Jednou z nich je i vracení vnitrostátních jízdenek. Ve většině případů zcela odpadne storno poplatek a peníze se na účet zákazníků budou vracet mnohem rychleji.

Vracení jízdenek bude u Českých drah od pátku jednodušší. Zmizí i poplatek za storno
Foto: ČD
Popisek: České dráhy - ilustrační foto
reklama

České dráhy se snaží držet krok s konkurencí ze strany soukromých přepravců (RegioJet, LEO Express). Na rozdíl od nich však musí státní akciovka  provozovat vlaky i na těch trasách, kde to z podnikatelského hlediska není rentabilní. Dráhy tak zkoušejí inovace všeho druhu a lákají zákazníky i na zdánlivé maličkosti. Od září se tak například cestující ve vozech tzv. rychlíků vyšší kvality na vybraných linkách mohou setkat s tiskem zdarma, tedy prvkem, se kterým přišel majitel RegioJetu Radim Jančura na palubách svých žlutých autobusů již před řadou let. Na druhou stranu pasažéři určitých linek Českých drah mají k dispozici tiskoviny zdarma již několik let, a to ve vlacích SC Pendolino, railjet, EuroCity, InterCity a expres.  

České dráhy se věnovaly inovacím i během léta. Na vybraných linkách rozšířily platbu kartou přímo ve vlaku, zahájily kompletní modernizaci interiérů pendolin a také například rozšířily nabídku občerstvení formou minibarů a automatů do dalších vlaků. V pátek 15. září pak mají začít platit upravené Smluvní přepravní podmínky. Od novinek si státní železniční přepravce slibuje zjednodušení v řadě věcí a ocení je především zákazníci.

Zjednodušit by se z jejich strany mělo především vracení nevhodných a nevyužitých jízdenek. U místenek zakoupených u pokladní přepážky získají cestující možnost doklad vracet bez jakékoliv finanční srážky až do 15 minut před odjezdem. Jízdenky zakoupené přes internet pak bude možné bez srážky vracet do 15 minut před začátkem jejich platnosti.

„Pokud bude mít cestující například jízdenku platnou od 11:00 a bude potřebovat jet vlakem o dvě hodiny dřív, původní jízdenku bez storna vrátí a koupí si novou, platnou od 9:00,“ vysvětluje ředitelka odboru cenotvorby a produktové komunikace Českých drah Zuzana Čechová.

Vracet jízdenky bez srážek jde i při zpoždění vlaku

Cestující může jízdenku vrátit bez srážky i v případě zpoždění vlaku, a to pokud bude vlak na odjezdu zpožděn minimálně o 30 minut. Pokud by ale hrozilo, že kvůli zpoždění vlaku na odjezdu může cestujícímu ujet přípoj a do cílové stanice by tak dojel s hodinovým zpožděním, může jízdenku vrátit i v případě, že je zpoždění odjezdu vlaku kratší.

Spolu s těmito změnami pak České dráhy i zrychlují proces vracení peněz na platební kartu. V případě, že zákazník dodrží výše uvedená pravidla a zruší celou jízdenku ve stejný den, kdy ji zakoupil, částka by se na jeho účet měla vrátit prakticky okamžitě. „Zákazníci oproti současnému systému nebudou muset čekat, až jejich žádost posoudí naši zaměstnanci, což v praxi trvalo kolem dvou až tří týdnů v závislosti na složitosti případu,“ dodává Čechová. „Nově jim vrátíme peníze buď okamžitě, nebo v řádu jednoho až několika málo dnů, v závislosti na rychlosti provedení bankovní transakce,“ dodala.

Vracení peněz a systém takzvaných návratků je něco, co České dráhy dlouhodobě řeší. Podle Michala Štěpána, člena představenstva Českých drah odpovědného za osobní dopravu, je otázkou, jak „systém návratků zjednodušit“ a zároveň „zachovat výhodu jízdních dokladů drah, kterou je jejich otevřenost“. Jízdenky Českých drah nejsou určené pro konkrétní vlak ani linky, ale platí v celé síti. Lze je tak použít i pro přestupní spoje během platnosti dokladu, což podle Štepána logicky přináší složitější pravidla pro jejich vracení. 

Foto: České dráhy v průběhu září 2017 nainstalovaly automaty na občerstvení do dalších souprav InterPanter na lince Praha - Česká Třebová - Brno

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…