Vraťte Indiánům, co jste ukradli! Rozsekl v ČT Ondráček restituce. A Písařovicová a Feri...

24.04.2019 7:20

Komunistům se včera definitivně povedlo prosadit zdanění církevních restitucí. Od příštího roku tak budou církve z finančních náhrad, které dostanou od státu, platit 19% daň. Pro komunisty to byl klíčový zákon. Většina opozice jej považuje za protiústavní. A právě na toto téma se hovořilo v pořadu Události, komentáře ČT24. Hosty byli poslanci Dominik Feri (TOP 09) a Zdeněk Ondráček (KSČM). A došlo i na indiány.

Vraťte Indiánům, co jste ukradli! Rozsekl v ČT Ondráček restituce. A Písařovicová a Feri...
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Zdeněk Ondráček a Dominik Feri.
reklama

„My se domníváme, že to, jak byly výpočty udělány, že jsou předražené. A některé zprávy, o které jsme se opírali, to potvrzují. Takže pokud mluvíme o darech, tak dary jsou v České republice daněny, takže to byl jeden z našich argumentů,“ vysvětlil Ondráček svůj postoj, proč byl pro zdanění církevních restitucí. Odmítl, že by šlo o dluh, podle něj jde o dar.

Anketa

Pocítili jste při nákupech v posledních měsících zdražení zemědělských a potravinářských produktů?

98%
2%
hlasovalo: 11356 lidí

„Podle mne to není dar a přijde mi nestoudné a drzé o tom jako o daru mluvit. Jestli za totality byl zabavený nějaký majetek, tak ten majetek prostě neležel u ledu. Z toho majetku plynuly nějaký výnosy. A podle odborných posudků jsou ty výnosy nějakých 160 miliard. Komunisté nebo vládnoucí režim vyplácel těm církvím samozřejmě nějaké peníze na to, aby fungovaly, to je cirka 60 miliard. No a těch 100 miliard někde zůstalo. To zůstalo prostě za nehtem,“ oponoval Ondráčkovi Feri, jenž je výrazně proti zdanění restitucí. Přijde mu nestoudné vůbec „nabořovat“ ten dlouhá léta vybojovávaný kompromis. 

„A vy jste si stoprocentně jistý, že opravdu nebylo vráceno víc, než bylo záhodno?“ zeptala se následně Feriho moderátorka Daniela Písařovicová. „Já jsem o tom přesvědčen,“ sdělil Feri. Ondráček pak oponoval, že výpočty, o kolik to bylo předražené, jsou jasně dané a odmítl, že by šlo o odhady. 

Fotogalerie: - Zdanění církevních restitucí

Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...
Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...
Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...
Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...
Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...
Hlasování o novele zákona o majetkovém vyrovnání s...

Pořad najdete ZDE.

Písařovicová se ještě pozastavila nad názorem komunisty Leo Luzara, jenž zmínil, že existuje společenská poptávka po zdanění církevních restitucí. „Mám to tedy chápat tak, že v případě, že lidé se shodnou na tom, že bychom neměli platit vůbec žádné daně, tak jim taky vyhovíte?“ zeptala se Ondráčka. „Ale to přece není o tom, protože jsou některé věci, o kterých ani hovořit nemůžete, ani nemůžete o nich vyhlašovat referendum...“ odvětil Ondráček.

Feri nyní v celé věci očekává návrh na zrušení zákona. „Není to o tom, že se těm církvím něco dá, ono se jim vrátí to, co jim bylo ukradeno a ještě se jim řekne: Do budoucna budete s tím muset nějakým způsobem hospodařit, protože stát vám do budoucna už nic nedá,“ sdělil Feri. 

„Tak vy stále používáte to, co mělo být ukradeno. Tam to, co bylo ukradeno, má být vráceno. Ono stačí si přečíst některé cestopisy. Nebo věci třeba od Marca Pola, kdy se dočítáte... a přečtete si něco o Vatikánu, popřípadě o jiných místech. A tam je napsáno, že zlato na výzdobu těchto chrámů a kostelů bylo ukořistěno španělským dobyvatelům, kteří ho získali při objevení Ameriky. Takže ti ho ukradli americkým indiánům, přivezli ho do Evropy, ti ho ukradli Španělům, aby jim ho neukradl nikdo, tak ho použili na výzdobu kostela. Co vám bylo ukradeno, má být vráceno. Vraťte indiánům to, co jste jim ukradli,“ sdělil Ondráček. Písařovicová v tu chvíli raději přešla k jinému tématu, odmítla i Feriho žádost na reakci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

12:50 Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

Hostem nedělní Partie byl druhý český prezident Václav Klaus. Natvrdo prohlásil, že řeči premiéra An…