Vraždící Afričan? Po ČT přišly nové informace i odjinud. Zase celé jinak

1. 8. 2019 11:08

Komentátor Jan Jandourek se na serveru Forum24.cz vyjádřil k incidentu, kdy muž eritrejské národnosti zabíjel na nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem. „Vraždící Eritrejec byl křesťan,“ uvádí Jandourek.

Vraždící Afričan? Po ČT přišly nové informace i odjinud. Zase celé jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak
reklama

„Čistě formálně vzato, mluvit u pachatelů trestných činů o jejich národnosti nebo náboženství není namístě a nedělá se to. Před zákonem jsou si všichni rovni,“ uvedl Jandourek k útoku v Německu, kdy muž z Eritreje vhodil pod vlak osmileté dítě. 

„Dotyčný pachatel byl azylant. To ostatní je jinak. Muž byl křesťan a léčil se na psychiatrii, jak uvádí švýcarský deník Blick,“ poznamenává Jandourek a dodává, že Habte A., jak se muž jmenuje, pracoval ve Švýcarsku jako zámečník. Když přišel o práci, byl zaměstnán u dopravního podniku. Nyní byl kvůli psychiatrickým problémům práce neschopen, byl i hospitalizován. A jak komentátor uvádí, s manželkou se účastnil života v místní křesťanské církvi.

Původní text ZDE.

„Habte A. byl považován za úspěšně integrovaného, protože se naučil německy, našel si práci a nikdy neměl konflikty se zákonem. Proč se dopustil tak hrozného činu, musí vyšetřování teprve zjistit. Nejde o žádné relativizování zločinu, ale pokud si někdo udělal hned obrázek, že jde o další případ islamistického terorismu, bude zklamán. V tomto případě to tak prostě není,“ uzavřel Jandourek.

Anketa

Je škoda, že dnes odchází z úřadu ministr Antonín Staněk?

hlasovalo: 10664 lidí

Na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem v pondělí muž původem z Eritreje svrhl do kolejiště pod právě přijíždějící vlak matku s jejím osmiletým synem. Matka stihla těsně uniknout, syn podle vyšetřovatelů „neměl šanci“. Pak se vrah neúspěšně pokusil strčit do kolejiště ještě třetího člověka. Nakonec se dal na úprk po peróně, kde jej po nějaké době zadrželi jiní cestující. V Událostech, komentářích České televize byla k objasnění problému přizvána novinářka Bára Procházková.

Moderátor Událostí, komentářů Tomáš Řezníček celé téma uvedl slovy, že případ v Německu rozvířil debatu nejen o bezpečnosti na nádražích. V příspěvku bylo zdůrazněno, že muž původem z Eritreje žil přes deset let legálně ve Švýcarsku. Citována rovněž byla slova německého ministra vnitra, že zaměstnavatel jej udával jako příklad skvěle zvládnuté integrace.

Pak bylo pro vyvážení připomenuto, že před několika dny spáchal podobný čin „muž ze Srbska“. Tím ČT narážela na případ z Voerde u Duisburgu, kde pod koly vlaku zemřela čtyřiatřicetiletá žena. Jeho pachatele německá mainstreamová média označují jako „muže s kořeny v Srbsku“. Později ale bylo zjištěno, že kořeny osmadvacetiletého muže, narozeného již v Německu, ve skutečnosti nejsou v Srbsku, ale v Kosovu.

Vysvětlení celého problému pak divákům České televize přinesla Bára Procházková. Žena s profesní historií ve zpravodajství ČT a v redakci Respektu byla představena jako novinářka a politoložka.