Vrbětice: Velmi podivné mi připadají dva klíčové momenty, upozorňuje Bašta

09.05.2021 7:20

Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině napsal pár slov ke kauze Vrbětice. Politici a novináři se teď podle jeho názoru válejí na dně páchnoucí žumpy. Pokud jde o vládu Andreje Babiše (ANO), té podle Bašty narostly uši, a kabinet navíc vystupoval tak zmateně, že nás nepodpořili spojenci v EU a v NATO. Za vůbec nejhorší považuje adoraci informací BIS, které jsou podle jeho názoru vnitřně rozporuplné.

Vrbětice: Velmi podivné mi připadají dva klíčové momenty, upozorňuje Bašta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta má za to, že kauza Vrbětice ukázala, jak úzce je propojena česká politika a česká novinařina.

„Česká politika a česká žurnalistika jsou siamská dvojčata, momentálně se válející na dně páchnoucí žumpy,“ předestřel svůj názor v komentáři pro server První zprávy.cz. Stalo se tak kvůli únikům informací od tajných služeb směrem k novinářům, kteří zprávám tajných služeb bezmezně věří. Avšak s tímto problémem se nepotýká jen Česká republika, ale i další země.  

Na celé kauze mu přijdou nejhorší dvě věci.

„Velmi podivné mi připadají dva klíčové momenty. Tím prvním byla zřetelná panika vicepremiéra Jana Hamáčka a premiéra Andreje Babiše, kteří na základě informace o zveřejnění kauzy v pondělních novinách vystoupili na improvizované tiskové konferenci, takže zaskočili naše spojence v EU a NATO, kteří nás nepodpořili. Po dvou týdnech následovalo osočení Jana Hamáčka z vlastizrady, které vznesl Janek Kroupa ze Seznamu, a kterého se chopila nejen opozice ve Sněmovně, nýbrž i část straníků z ČSSD. Ale to již asi jde na vrub předvolební kampaně,“ konstatoval Bašta.

Pak Bašta udeřil na BIS.

„Za nejhorší, co celou vrbětickou kauzu doprovází, považuji absolutní adoraci vnitřně rozporuplné zprávy BIS. Každý, kdo ji zpochybní, je označen (označena) za ruského agenta a vlastizrádce. Takto začínaly všechny hony na čarodějnice. Postup BIS opsala u neblaze proslulého prokurátora Andreje Vyšinského, který v případech, kdy nemohl usvědčit obžalované, do omrzení opakoval, že ‚důkazy jsou příliš silné, příliš přesvědčivé.‘ V tomto případě se dokonce nehovoří o důkazech, ale o podezření,“ rozvedl svou myšlenku Bašta.

Nakonec si položil otázku, jak bude kauza Vrbětice žít dál po sněmovních volbách.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

17:48 Vystrčil dramaticky oslovil novináře: Prezident není schopen vykonávat funkci, lékaři to řekli jasně

Prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a návrat k výkonu prezidentsk…