Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

18.01.2020 7:15

Server Novinky.cz přinesl před několika dny zprávu o matce tří dětí, jedenatřicetileté Simoně, která kvůli tomu, že se snažila si přivydělat uklízením načerno, přičemž byla současně evidovaná na úřadu práce, přišla o všechny sociální dávky. Na případ reagoval ostře komentátor webu Krajské listy.cz Štěpán Cháb. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ovšem prý zjistila, že je to trochu jinak. O svá zjištění se podělila na Facebooku.

Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.
reklama

Za tuto svou „chybu“ může podle webu Novinky.cz žena nyní draze zaplatit. Žena, která musí platit nájem, bez příjmů pravděpodobně skončí na ulici, její děti ve věku 12, 10 a 9 let pak v dětském domově.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15321 lidí

Jak přiznala novinářům paní Simona, za přivýdělek uklízením načerno si přišla na sedm tisíc korun měsíčně! Částku tedy nyní již hluboko pod měsíční minimální mzdou. Její činnost trvala tři měsíce.

„Mám tři děti, z toho ten nejmladší trpí zdravotními problémy, měl by mít dietní stravu, ale na tu nemám peníze. Teď nemám na žádnou stravu. Ani na nájem bytu,“ citovaly Novinky.cz zoufalou ženu, které ve svízelné chvíli pomohlo Sdružení na ochranu ohrožených dětí (SOOD).

Chtěla si přivydělat 

Úřad práce každého, u koho se prokazatelně ukáže, že pracoval načerno, zatímco byl evidován a pobíral dávky, ze své evidence na určitou dobu vyškrtne. To také vede k tomu, že dotyčný ztrácí právo dávky a podporu pobírat.

„Ale já musím urychleně uhradit náklady na byt za leden, to dělá přes 12 tisíc. Teď už nemám ani na školní pomůcky. Otec dětí na ně neplatí, je bezdomovec. Snaží se mi pomoct rodiče, ale ti mají sami málo,“ sdělila Novinkám.cz žena.

V souvislosti s krutým případem „vypěnil“ novinář serveru Krajské listy.cz Štěpán Cháb.

Příběh matky, která si přivydělávala úklidem načerno, zatímco pobírala dávky, jej motivoval k sepsání komentáře.

„To chce stát děti i s matkou zabít?“ píše Cháb. „Ne, nechce. Z matky udělá bezdomovce, z dětí chovance dětského domova,“ komentuje s tím, že „na rodinu se prostě nesahá, to ctí i mafie“. „Stát očividně ne,“ dodává.

Fotogalerie: - Policejní auta pro Jihomoravský kraj

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...
Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek převzal...

Komentátor se rozohnil

„Jde o princip? Sakra nejde. Při řešení takových problémů má jít primárně o lidský přístup, který dovoluje obcházet nebo si přizpůsobovat pravidla,“ komentuje Cháb. „Z hlediska státu matka tří dětí okrádala státní kasu. Z mého hlediska stát okrádal matku tří dětí, protože jí nebyl schopen adekvátně pomoci,“ dodává.

O víkendu reagovala na případ i ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová. „Příběh paní Simony se mě jako matky hluboce dotkl. Samozřejmě nad její životní situací nehodlám mávnout rukou. Své chyby lituje. Celou věc nechám prošetřit, v pondělí maminku vyhledáme a nabídneme jí pomoc. Rodina musí zůstat spolu!“ napsala Maláčová. 

„Z hlediska státu matka tří dětí okrádala státní kasu. Z mého hlediska stát okrádal matku tří dětí, protože jí nebyl schopen adekvátně pomoci. Místo pomoci jí nabídl životní minimum ve výši 9 560 korun. Čtyři lidé měli přežít s částkou, která je směšná, směšná a nic než směšná. 318 korun na den pro čtyři lidi,“ píše Cháb a v další části textu se zabývá tím, jestli je skutečně práce matky samoživitelky načerno, kterou se snaží si přivydělat, „takové zlo“. Stát podle Chába nedal matce tří dětí jinou možnost, pokud nechtěla i s nimi „pojít hlady“.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ovšem v čerstvém příspěvku na Facebooku uvedla, že situace je odlišná. Podle Maláčové se ukázalo, že „informace, které vyšly v článku, nebyly tak úplně přesné“. „Paní Simoně totiž už Úřad práce před časem pomocnou ruku nabídl. Mohla získat příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, ale ona tu možnost zatím nevyužila. Ani dávky nebyly paní Simoně odebrány, jen přerušeny, než doloží potřebné doklady. Nyní dávky opět běží,“ napsala Maláčová. „Přesto to nenechám plavat a úřad práce bude paní Simonu znovu kontaktovat. Jediná podmínka je, že paní Simona musí s úřadem práce spolupracovat,“ napsala Maláčová.

Ústavní péče o děti je obecně výrazně nákladnější než jejich pobyt doma či v pěstounských rodinách. „Pobyt malého dítěte v ústavu stojí zhruba třicetkrát víc než podpůrné služby pro jeho rodinu. Zatímco roční náklady na jednoho chlapce či děvče v dětském domově pro děti do tří let činí zhruba 778 tisíc korun, aktivizační práce s rodinou vyjde asi na 26 tisíc korun. Život u dlouhodobých pěstounů je pak zhruba třikrát lacinější než vyrůstání v ústavním zařízení,“ napsaly Lidovky.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jok
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…