Vše jinak. Nevěřte. Kábul: Hoří, ale ne z bojů. Jiné info z místa

16.08.2021 13:03 | Ze sítí

Český novinář si všiml zvláštní věci. Existuje zde prý diametrální rozdíl v tom, jak o situaci v Afghánistánu reportují naše a například francouzská média. Podle Francouzů jsou tálibové umírněnější než bychom čekali. Černý kouř nad Kábulem podle deníku Le Monde neznamená, že by se bojovalo, ale pálili se prý citlivé dokumenty na západních ambasádách.

Vše jinak. Nevěřte. Kábul: Hoří, ale ne z bojů. Jiné info z místa
Foto: Repro Al-Jazeera
Popisek: Zástupci hnutí Tálibán v prezidentském paláci v Kábulu

Publicista a politický komentátor Martin Hekrdla si všiml toho, že různá média reportují o současné neklidné situaci v Afghánistánu dost rozdílně. Server Novinky píše, že od vstupu bojovníků z hnutí Tálibán do metropole Kábulu, panuje v hlavním městě chaos. „V metropoli Afghánistánu Kábulu panuje od neděle, tedy od chvíle, kdy do města vstoupili bojovníci Tálibánu, totální chaos,“ píší doslova Novinky.cz.

Anketa

Jste pro to, abychom zachránili naše afghánské tlumočníky?

17%
79%
hlasovalo: 10514 lidí

Hekrdla upozorňuje ale na to, že například francouzský deník Le Monde vidí situaci odlišně. „... když Tálibán převzal kontrolu nad hlavním městem, helikoptéry křižovaly oblohu, aby urychleně evakuovaly západní ambasády a převezly jejich personál na letiště v Kábulu. Ruští, pákistánští nebo čínští diplomaté projevovali menší strach a zůstali ve svých kancelářích. Tu a tam viděný černý kouř nebyl známkou bojů, ale hořících tun dokumentů z archivů, které ministerstva, bezpečnostní služby nebo západní diplomaté nechtěli zanechat novým pánům Afghánistánu“, popisuje francouzské médium.

Le Monde také prý upozorňuje na to, že tálibové jsou podle informací z neziskových organizací poměrně umírnění. „Tálibán nám řekl, že by se nám nic nestalo, kdybychom tam (v kanceláři) zůstali,“ řekl dokonce jeden pracovník Le Monde. „A že je lepší nejezdit na letiště, kde jsou věci stále nestabilní,“ dodal.

Korespondent Le Monde Jacques Follorou k situaci před nástupem Tálibánu píše: „Extrémní slabost státu a bezpečnostních sil byla do očí bijící a velmi vzdálená oficiálním projevům představitelů USA, Afghánistánu a NATO,“ a dodává: „Afghánské obyvatelstvo a mezinárodní společenství nyní přemýšlí o budoucnosti země vedené hnutím, které se označuje především jako náboženské, i když od bleskové porážky v roce 2001 získalo také impozantní politickou kulturu. Povstalci znásobili uklidňující slova a chtěli ukázat realistickou tvář. Excesy byly hlášeny z venkova, ale rychlost postupu (Tálibánu) je omezil. Po dobytí měst se první linie bojovníků stáhly a daly tak prostor týmům, které měly za úkol kontaktovat vládní a obecní zaměstnance a požádat je, aby se vrátili do práce.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…