Všechno se zhroutí, soudí zklamaný Ital v osudovou neděli

04.12.2016 7:33

Čtvrtý prosinec 2016 možná vejde do dějin Evropské unie. V tento den si Rakušané zvolí nového prezidenta. Stane se jím někdejší šéf Zelených Alexander Van der Bellen, nebo svobodný Norbert Hofer, hlasitý kritik EU, jenž bývá označován za populistu? Nabízí se ovšem ještě jedna otázka, pro EU možná ještě důležitější. Zhroutí se Itálie?

Všechno se zhroutí, soudí zklamaný Ital v osudovou neděli
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

Rakušané si dnes snad konečně zvolí nového prezidenta. Květnovou volbu, kterou vyhrál Alexander Van der Bellen, tamní ústavní soud zrušil a nařídil opakování druhého kola. Tentokrát předvolební průzkumy mírně favorizují Bellenova protikandidáta Norberta Hofera – kritika Evropské unie a kritika přijímání uprchlíků. Dnes Hofer doufá, že mu k vítězství pomůže i „Trump efekt“. Stejně jako nově zvolený prezident USA volá i Hofer po vzpouře proti elitám.

Politici EU však možná s ještě většími obavami hledí do Itálie. Tam půjdou dnes lidé k referendu, v němž rozhodnou o reformě ústavy, kterou připravil premiér Matteo Renzi. Italská ekonomika má velké problémy, podle agentury Reuters tamní banky potřebují finanční injekci v řádu miliard euro. Itálie nezbytně potřebuje také reformy a právě tady přichází ke slovu referendum. Premiér Matteo Renzi dospěl k závěru, že je třeba podstatným způsobem změnit i ústavní systém a omezit moc senátu. Za současných podmínek prý totiž nemá šanci nezbytné ekonomické reformy prosadit.

Celý text naleznete zde.

Italové jsou však na reformy velmi citliví a průzkumy naznačují, že Renziho návrh ústavní reformy smetou ze stolu. Naznačují to i předvolební průzkumy. Premiér Renzi v takovém případě hrozí, že rezignuje, protože bez ústavních reforem bude jen bezzubým předsedou vlády. Majitel stánku v Římě Pippo Nicosia je sice odhodlán hlasovat pro ústavní reformy, ale ani na chvíli nepochybuje, jak to všechno skončí. „Ne vyhraje a všechno se zhroutí, takže bychom stejně všichni mohli odjet na dovolenou,“ sdělil agentuře Reuters.

Pokud skutečně zvítězí odpůrci referenda, Premiér Renzi možná složí funkci, nastoupí udržovací vláda, reformy se odloží a Itálie i nadále zůstane „nemocným členem EU“. Zahraniční komentátoři dokonce spekulují o tom, že by ekonomické problémy Itálie mohly pohřbít společnou evropskou měnu euro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…