Všechny síly potřebujeme na barikádě, řádila Valachová. Koaliční partner to schytal za „podraz“ na učitele

04.01.2021 20:35

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byla Kateřina Valachová, poslankyně a bývalá ministryně školství za ČSSD. Do škol se dnes vracejí pouze žáci prvních a druhých tříd. Postupuje vláda v omezování školní docházky s dostatečnou rozvahou? A staví se ministr školství poctivě ke svému závazku zvýšit příští rok učitelům platy o devět procent?

Všechny síly potřebujeme na barikádě, řádila Valachová. Koaliční partner to schytal za „podraz“ na učitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová

„Podraz, podraz, podraz,“ okomentovala zhruba před měsícem Valachová to, že ministr školství Robert Plaga (ANO) plánuje platy učitelů zvýšit o devět procent, jenže do základní platové složky chce vložit jen čtyři procenta a zbylých pět ponechat na odměny. V čem onen podraz Valachová vnímá? 

„Jednoznačně je to podraz na učitele i učitelky, ale já to vnímám i na rodiče a prarodiče. Má to dopad i na výuku dětí. My potřebujeme mít všechny síly na barikádě a ne znevažovat ty, na kterých jsme závislí,“ míní Valachová. Podle ní jde i o podraz na sociální demokracii.

„Špatně je především to, že Robert Plaga to vyjevil dva dny před Vánocemi,“ vnímá také konečné rozhodnutí ohledně rozdělení devíti procent Valachová. „Minulý rok, když byla stávka učitelů, tak ministr Plaga sliboval, že vše půjde do základních platů,“ podotkla Valachová. „Všichni učitelé stejně musejí zvládnout základní výuku, a to je nutné zohlednit v základním platu. Tarif, základ, určuje náročnost učitelské profese. A my nechceme rozdíly v tom základu,“ zdůrazňovala exministryně školství Valachová. Důležité je podle ní, aby školy mohly získávat nové učitele a mohly je motivovat finanční složkou. 

Na školském výboru tento týden chce jednat i o tom, zda je opravdu nutné mít kvůli koronavirové pandemii zavřené školy. „Tohle už je čtvrté zavření škol. Situace je velice vážná. Dopady na vzdělávání dětí jsou po takovéto době zcela jasné. Chceme doporučit ministru zdravotnictví, aby změnil PSA. Současně s první a druhou třídou také chceme otevřít maturitní ročníky a závěrečné ročníky učilišť a odborných škol,“ poznamenala Valachová k současným opatřením. „Otevřete alespoň maturitní ročníky a závěrečné ročníky učilišť a odborných škol,“ apelovala důrazně Valachová. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…