Všechny ženy budou nosit muslimské šátky! Nový návrh zeleného prezidenta Rakouska

26.04.2017 10:24

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen oslavil prvních sto dnů v úřadu osobitým způsobem. Navrhl, aby se v rámci solidarity s muslimskými ženami všechny ženy v Rakousku zahalily do šátku.

Všechny ženy budou nosit muslimské šátky! Nový návrh zeleného prezidenta Rakouska
Foto: Facebook AVdB
Popisek: Alexander Van der Bellen, rakouský prezident

Van der Bellen je známý svými liberálními názory, a ostatně také proto jej volila drtivá většina rakouských muslimů, kterých žije v zemi podle nedávno zveřejněného odhadu ministerstva vnitra více než 700 000. Bývalý šéf Zelených a také příznivec komunistických idejí se dlouhodobě staví pro otevřené hranice a jako jeden z mála rakouských politiků zcela otevřeně podporuje přijímání migrantů z Afriky a Blízkého východu.

Ve světle jeho postojů a výroků se zdálo, že prezident již nemůže ničím překvapit. Nicméně jeho aktuální návrh přece jenom vyvolal údiv. Během diskuse se studenty ve Vídni k překvapení všech přítomných prezident navrhl, že by jeden den v roce mohly rakouské ženy na důkaz solidarity se svými muslimskými kolegyněmi rovněž chodit zahalené. „Ženy mají právo nosit šátek a oblékat se jakkoli chtějí. A nejenom muslimské, ale všechny ženy,“ poznamenal prezident a dodal, že pokud bude nadále tak bujet islamofobie, tak „přijde den, kdy budeme muset všechny ženy – ano, všechny ženy – požádat, aby si ze solidarity s muslimkami oblékly šátek"

Prezidentova slova o dnu solidarity s muslimskými ženami byla téměř okamžitě podrobena kritice na sociálních sítích. Až na pár výjimek je uživatelé Facebooku či Twitteru považují přinejmenším za „nepromyšlená“. Rakušané jsou sice považováni za mimořádně tolerantní, o čemž svědčí i jejich rozhodnutí zvolit si za prezidenta právě Van der Bellena. Ovšem podle studie politologa Petera Hajka, jejich vztah k islámu rozhodně není jednoznačný.

Anketa

Co říkáte na příběh Emmanuela Macrona a jeho o 24 let starší ženy?

hlasovalo: 5008 lidí

Studie byla publikována v rakouských médiích přibližně před měsícem a její závěry jistě rakouskému prezidentu příliš velkou radost neudělaly. Šedesát procent respondentů se totiž na adresu muslimů vyjádřilo kriticky, byť na samotné uprchlíky se Rakušané skrze prsty rozhodně nedívají. Za alarmující zjištění lze považovat, že pouze čtvrtina respondentů považuje soužití s muslimy za bezproblémové.

Ze studie jasně vyplynulo, že na rozdíl od prezidenta obyvatelé země nepovažují za problém islamofobii, ale spíš jednání některých svých muslimských spoluobčanů. Konkrétně zákaz úplného zahalování žen ve veřejném prostoru podpořilo 80 % respondentů. S tvrzením, že islám patří do Rakouska, souhlasilo pouhých sedm procent dotazovaných. Obecně Rakušané v rámci studie konstatovali, že soužití s přistěhovalci je snadnější než soužití s muslimy.


 

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

obrana

Dobrý den, sám tvrdíte, že je naše vojenská technika zastaralá a nedostatečná. Jak pak ale vysvětlíte, že jsme zbraně, munici a další věci vyváželi na Ukrajinu? Nemám nic proti podpoře Ukrajiny, ale teď to vypadá, že jsme to dělali na náš úkor. Je to tak? Nedávno se také hodně mluvilo o regulaci zbr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…