Všechny ženy budou nosit muslimské šátky! Nový návrh zeleného prezidenta Rakouska

26.04.2017 10:24 | Zprávy

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen oslavil prvních sto dnů v úřadu osobitým způsobem. Navrhl, aby se v rámci solidarity s muslimskými ženami všechny ženy v Rakousku zahalily do šátku.

Všechny ženy budou nosit muslimské šátky! Nový návrh zeleného prezidenta Rakouska
Foto: Facebook AVdB
Popisek: Alexander Van der Bellen, rakouský prezident

Van der Bellen je známý svými liberálními názory, a ostatně také proto jej volila drtivá většina rakouských muslimů, kterých žije v zemi podle nedávno zveřejněného odhadu ministerstva vnitra více než 700 000. Bývalý šéf Zelených a také příznivec komunistických idejí se dlouhodobě staví pro otevřené hranice a jako jeden z mála rakouských politiků zcela otevřeně podporuje přijímání migrantů z Afriky a Blízkého východu.

Ve světle jeho postojů a výroků se zdálo, že prezident již nemůže ničím překvapit. Nicméně jeho aktuální návrh přece jenom vyvolal údiv. Během diskuse se studenty ve Vídni k překvapení všech přítomných prezident navrhl, že by jeden den v roce mohly rakouské ženy na důkaz solidarity se svými muslimskými kolegyněmi rovněž chodit zahalené. „Ženy mají právo nosit šátek a oblékat se jakkoli chtějí. A nejenom muslimské, ale všechny ženy,“ poznamenal prezident a dodal, že pokud bude nadále tak bujet islamofobie, tak „přijde den, kdy budeme muset všechny ženy – ano, všechny ženy – požádat, aby si ze solidarity s muslimkami oblékly šátek"

Prezidentova slova o dnu solidarity s muslimskými ženami byla téměř okamžitě podrobena kritice na sociálních sítích. Až na pár výjimek je uživatelé Facebooku či Twitteru považují přinejmenším za „nepromyšlená“. Rakušané jsou sice považováni za mimořádně tolerantní, o čemž svědčí i jejich rozhodnutí zvolit si za prezidenta právě Van der Bellena. Ovšem podle studie politologa Petera Hajka, jejich vztah k islámu rozhodně není jednoznačný.

Studie byla publikována v rakouských médiích přibližně před měsícem a její závěry jistě rakouskému prezidentu příliš velkou radost neudělaly. Šedesát procent respondentů se totiž na adresu muslimů vyjádřilo kriticky, byť na samotné uprchlíky se Rakušané skrze prsty rozhodně nedívají. Za alarmující zjištění lze považovat, že pouze čtvrtina respondentů považuje soužití s muslimy za bezproblémové.

Ze studie jasně vyplynulo, že na rozdíl od prezidenta obyvatelé země nepovažují za problém islamofobii, ale spíš jednání některých svých muslimských spoluobčanů. Konkrétně zákaz úplného zahalování žen ve veřejném prostoru podpořilo 80 % respondentů. S tvrzením, že islám patří do Rakouska, souhlasilo pouhých sedm procent dotazovaných. Obecně Rakušané v rámci studie konstatovali, že soužití s přistěhovalci je snadnější než soužití s muslimy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…