Vstávat a do práce! zavelel Alexandr Vondra

12.03.2014 14:20 | Zprávy

Vstup ČR do NATO před patnácti lety nebyl vůbec samozřejmý, Američané zpočátku v 90. letech s přijetím postkomunistických států váhali. A je bláhovou iluzí myslet si, že nám ve střední Evropě nehrozí něco podobného, co se v těchto dnech děje na Krymu, napsal pro Natoaktual k 15. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance bývalý ministr obrany v Topolánkově vládě Alexandr Vondra.

Vstávat a do práce! zavelel Alexandr Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra.

USA zpočátku s přijetím středoevropských zemí do NATO váhaly

„Američané nejprve váhali, v roce 1993 měli na stole alternativy třech možných postupů. První doporučoval `evolučně` nechat iniciativu na Evropské unii. Druhý navrhoval vyčkávat, jak se bude chovat Kreml, a `reagovat` až tehdy, vydá-li se cestou agrese,“ napsal Vondra s tím, že tehdejší prezident USA Bill Clinton společně s republikány ovládaným Kongresem se nakonec rozhodl prosazovat třetí scénář: „Nečekat a rozšířit NATO rychle a pod americkým vedením.“ Podle Vondry USA postupně přesvědčily Brity, Němce a Francouze a diplomatickou cestou otupily původní nesouhlas Jelcinova Ruska.

Vondra kritizoval fakt, že Západ se snažil stabilizovat Ukrajinu pomocí „měkké síly“ Evropské unie. „Jenže i tady šlo jen o polovičatou politiku. Projekt tzv. Východního partnerství byl chápán spíš jako odkladiště pro ty, s nimiž EU jako se členy nepočítala. Když loni na podzim došlo na lámání chleba a ukrajinský prezident se rozhodoval mezi `evoluční` nabídkou EU na liberalizaci obchodu a harmonizaci s eurolegislativou na straně jedné a mezi tvrdými penězi a levným plynem od Putina na straně druhé, hrálo Rusko s vyššími kartami než Brusel,“ napsal Vondra v článku s titulkem „15 let od rozšíření NATO – budíček, vstávat, do práce!" s tím, že se nyní můžeme jen dohadovat, jak by dnes střední Evropa vypadala, kdyby Američané kdysi vsadili na scénář evoluční.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

Komentátor Petr Holec nechápe, proč byli vládní politici při nedělní návštěvě ukrajinského prezident…