Vy jste ti největší rasisté, vzkazují Čechům vědci z Harvardu. Jenže ten jejich průzkum je prý velmi podivný...

14.05.2017 7:54

Americká Harvardova univerzita mezi lety 2002 až 2015 pracovala na projektu, jenž mapoval rasismus ve světě. Češi v průzkumu vyšli jako jedni z nejhorších rasistů. Je to ale opravdu tak? Je to s námi tak zlé? Čeští odborníci výsledky průzkumu zpochybňují.

Vy jste ti největší rasisté, vzkazují Čechům vědci z Harvardu. Jenže ten jejich průzkum je prý velmi podivný...
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

Podle průzkumu IAT Harvardovy univerzity jsou Češi největšími rasisty v Evropě. Informuje o tom časopis The Conversation. Průzkum probíhal mezi lety 2002 až 2015 a vyjádřilo se v něm takřka 300 tisíc Evropanů, jenže z Čechů to bylo jen několik stovek respondentů, jen něco málo přes 800, a právě v tom je podle odborníků největší slabina průzkumu.

„Metoda IAT je zajímavá, ale i hodně kritizovaná,“ okomentoval průzkum Daniel Prokop, sociolog agentury Median. Jeho slova přinesl server Aktuálně.cz. „Není jasné, jak byl dělán ten výběr, zda to není jen on-line anketa, kde se lidé samostatně přihlašují,“ dodává.

Celý článek naleznete zde.

Lidé v testu dostali za úkol spojovat tváře černochů a bělochů s negativními a pozitivními slovy, která je napadnou. V Česku, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy lidé přiřadili k černochům podstatně víc negativních slov než jinde. Roli v tom může hrát i fakt, že mezi námi černoši nežijí, takže u nás převládají skupinové předsudky. Totéž lze podle Prokopa říci i o muslimech.

Svou roli v negativním hodnocení může hrát i prezident Miloš Zeman. „V českém veřejném diskurzu se výrazně zabydlely metafory přirovnávající někoho ke švábům, otráveným bonbónům apod. To, co je v Česku normální výrok prezidenta, v zahraničí by byl skandál. A to, jak se o věcech bavíme, má velký vliv. Zvlášť když s nimi nemáme osobní zkušenost,“ uzavřel Prokop.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

6:16 Očkovat děti proti covidu? I ty nejmenší? V SPD zahřmělo, vážná slova

„Říkám jasné NE pokusům na dětech! Děti nejsou pokusnými králíky!“ spílá poslankyně SPD Monika Jaroš…