Vy sobečtí vidláci, kvůli vašim problémům nám má vládnout ten blázen? Lidé z New Yorku spílají zchudlým státům, které poslaly do Bílého domu Trumpa

11.11.2016 8:26

Mnozí obyvatelé New Yorku spílali industriálnímu regionu kolem Velkých jezer, tedy převážně bělochům bez vyššího vzdělání, kteří alespoň v tomto volebním cyklu opustili Demokratickou stranu a volili Trumpa. Ten těsně vyhrál i v tradičně demokratických státech, jako jsou Pensylvánie a Wisconsin. Píší o tom dnešní Lidové noviny.

Vy sobečtí vidláci, kvůli vašim problémům nám má vládnout ten blázen? Lidé z New Yorku spílají zchudlým státům, které poslaly do Bílého domu Trumpa
Foto: Radim Panenka
Popisek: Pohled na New York

Jak uvádějí, podle mnoha Newyorčanů se lidé „od jezer“ zachovali sobecky. „Vidí jen své životní podmínky a kašlou na to, že do Bílého domu poslali mentálně nemocného člověka,“ nebral si servítky ve vlaku metra mladý muž, který se představil jako Scott.

Nemáme tušení, kdo jsou naši krajané na venkově

Jak list dále píše, na ulicích New Yorku se dnes zmiňuje slovo „bublina“. Drtivá většina New Yorku totiž volila Clintonovou a tito voliči se ptají: „Žijeme v tak velké zemi, že vlastně nemáme tušení, kdo jsou naši krajané na venkově? Smějeme se satirickým pořadům a talk show, které si měsíce z Trumpa utahovaly, zatímco lidé v zemědělských oblastech karikaturu svého kandidáta brali jako hlubokou urážku? Máme pocit, že se Amerika změnila v kosmopolitní společnost, zatímco ta druhá Amerika o něco takového vůbec nestojí?“

Den po volbách zavolal reportér LN Evelin Dragovicové z michiganského okresu Macomb. Zde žije velká část Reaganových demokratů, tedy voličů, kteří v 80. letech podpořili republikána Ronalda Reagana – dnes můžeme říci, že to jsou také Trumpovi demokraté.

Po rozhovoru s Evelin reportérovi nejvíce v mysli utkvěla jedna fráze, která dokonale vystihuje stav americké mysli: „Alespoň liberálové vědí, jak jsme se v posledních letech cítili my,“ řekla Evelin.

Nejvyšším počtem předčasných úmrtí trpí běloši

Deník dále uvádí, že když se Barack Obama stal v roce 2008 prezidentem, opojný pocit, který zachvátil demokraty, zatlačil do pozadí úzkost mnohých konzervativců. Podobně jako dnes liberálové v New Yorku, kteří se cítí v „obležení“ Američany z venkova, republikánští voliči měli tehdy za to, že jejich životní styl, tradice a hodnoty byly existenciálně ohroženy politickým nástupem minorit.

Symptomy jejich deprese naznačovaly mnohé studie, píše dále list. Z jedné takové zpracované Princetonskou univerzitou vyplynulo, že starší běloši trpí nejvyšším počtem předčasných úmrtí v porovnání s ostatními etniky. Studie poukázala i na rostoucí drogovou závislost bělochů, a to dokonce v ryze konzervativních, venkovských oblastech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…