Vy vážně chcete přímou demokracii? Potom, co sem přivedla Zemana a „Divoký východ“? Tomáš Halík rázně zúčtoval s oponentem, který si jej troufl nazvat „kazatelem“

13.10.2015 18:53

Kněz Tomáš Halík obhajoval svoje názory na uprchlickou krizi a Evropskou unii na webu Echo24.cz a vítal chytrou argumentaci a džentlmenskou diskusi, o které věří, že zdaleka ne každý je jí schopen. Tvrdí, že se svými texty snaží vyvažovat extrémní názory a strach, jež jsou přítomny v celém veřejném prostoru.

Vy vážně chcete přímou demokracii? Potom, co sem přivedla Zemana a „Divoký východ“? Tomáš Halík rázně zúčtoval s oponentem, který si jej troufl nazvat „kazatelem“
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Halík napsal na stránkách Echo24 reakci na reakci politologa Alexandra Tomského na svůj vlastní článek. „Ve věci uprchlické krize se angažuji především proto, že mě skutečně znepokojují míra poděšenosti v Čechách a podlost politiků, kteří se na této vlně populisticky přiživují,“ vysvětluje Halík svoje pohnutky.

A je moc rád za Tomského reakci, která byla na rozdíl od ostatních věcná. „Navíc má v lecčems pravdu,“ píše Halík a přiznává, že jeho texty mohou působit jednostranně s tím, že pokud by mluvil s někým, kdo má jednostranný a neinformovaný pohled, zřejmě by argumentoval jako Tomský.

Následně se vymezuje proti označení „kazatel“, které mu přisoudil Tomský, a připomíná, „že jsem především profesor sociologie, který se systematicky – nyní i zde na amerických univerzitách – odborně zabývá jedním aspektem mezinárodních vztahů“, a tím pádem není „laik ani naivní ‚sluníčkář‘.“

Pak ale vyjádří svůj nesouhlas s názorem Tomského na referendum. To Halík označuje jako „nebezpečný populistický nástroj“, který si vysvětluje jako „sebevražedný skok demokracie do propasti barbaství“. Referendum by se podle něj mělo využívat čistě na krajské či obecní úrovni, ale do vysoké politiky by se plést nemělo.

Celý text zde

„Dnes je snad dostatečně patrné, jak ničivý dopad na morální klima v naší zemi měl výsledek první přímé prezidentské volby, tohoto neorganického prvku ‚přímé demokracie‘ v naší ústavě, způsobený zkratkovitou, nedomyšlenou reakcí na igelitky s bankovkami při poslední parlamentní volbě,“ vysvětluje Halík a dodává, že všichni, kteří volají po oné ‚přímé demokracii‘, chtějí jen oslabovat naše vztahy s EU a zároveň jsou to podle něj příznivci Ruska, brojící proti USA.

Evropskou unii přitom Halík vnímá jako sice nedokonalou, ale jedinou naši obranu proti návratu k „Divokému východu“. Proto je podle něj nutné s EU vydržet, více se integrovat a nedat prostor hlasům, které ji chtějí rozbít a rozebrat.

Uprchlická krize je podle Halíka skutečnost, kterou již nelze ignorovat, je možné ji jen řešit a uvědomit si, že před námi jsou ještě mnohem větší zkoušky, například v podobě klimatických změn. „Je třeba se dívat dopředu a vidět současné problémy v širší perspektivě: bohužel jsou jen slabou předehrou toho, co naši část světa čeká v příštích desetiletích v důsledku podceňované a ideologicky zakrývané ekologické krize, zejména globálního oteplování a vysychání zdrojů vody.“

Na závěr už jen pár hanlivých slov na adresu prezidenta Zemana. „To, co v souvislosti s uprchlíky předvádí naše hlava státu, je neomluvitelné. Já jsem před čtvrtstoletím nezvonil klíči proto, aby jednoho Miloše nahradil jiný, ale abychom byli integrální součástí Západu, abychom i politicky řekli svému evropanství ano se všemi důsledky a náklady,“ vysvětluje Halík a dodává, že je třeba, aby se z naší republiky ozývali „moudřejší a statečnější hlasy, než které jsou slyšet nyní“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…