Výběr šéfa Evropské komise se nemá omezovat jen na „spitzenkandidáty“, říká slovenský ministr zahraničí

29.05.2019 19:10

Členské země Evropské unie by při výběru nového předsedy Evropské komise neměly mít svázané ruce omezeným počtem kandidátů. Neměly by se tedy omezovat jen na tzv. „spitzenkandidáty“, tedy volební lídry jednotlivých politických frakcí z evropských voleb. V Praze to dnes řekl slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák. Jeho český protějšek Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že je třeba výsledek voleb při obsazování postů v EU respektovat, rozhodující slovo ale musí mít Evropská rada, v níž zasedají šéfové států a vlád.

Výběr šéfa Evropské komise se nemá omezovat jen na „spitzenkandidáty“, říká slovenský ministr zahraničí
Foto: SMER-SD
Popisek: Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák

„Legitimita Evropské unie pochází z členských států, a proto by to měla být Evropská rada, kdo bude přijímat rozhodnutí,“ řekl Lajčák. „Nemyslím si, že bychom měli mít svázané ruce tím, že máme akceptovat jen jistou skupinu lidí,“ řekl.

Podle Petříčka musí šéfové států a vlád reflektovat výsledek voleb, ale v konečném důsledku to musí být oni, kdo o obsazení vrcholných unijních funkcí rozhodnou. „Věřím, že se podaří najít takovou sestavu kandidátů, která bude vyhovovat všem členským státům a která obdrží i podporu v Evropském parlamentu,“ řekl český ministr.

Petříček s Lajčákem také ocenili, že po volbách udržely výraznou většinu v Evropském parlamentu strany nakloněné unii. V příštích pěti letech se podle obou ministrů musí EU snažit zvýšit důvěru svých občanů, měla by usilovat o zvýšení jejich blahobytu, o rovnost všech lidí i regionů či o zajištění pocitu bezpečí mezi lidmi. Podle Lajčáka by se EU také měla snažit stát se jedním z významných hráčů globální politiky a měla by být schopna řešit problémy ve svém sousedství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…