Výběrové řízení Dana Ťoka na nové české mýto se rozpadá před očima

02.05.2019 14:25

Kraje nechtějí mýtné na silnicích prvních tříd. Z 900 km, které vláda chtěla zpoplatnit, zbylo jen 270 kilometrů.

Výběrové řízení Dana Ťoka na nové české mýto se rozpadá před očima
Foto: mytocz.eu
Popisek: Mobilní kontrola výběru mýtného - ilustrační foto
reklama

Kraje aktualizovaly seznam silnic, na kterých si přejí mýto bez poplatku. Ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, o které se mýto mělo v příštím roce rozšířit, by tak mělo být zdarma přibližně 600 kilometrů a nového zpoplatnění se dočká jen 270 kilometrů. ČTK to sdělila předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly slib, že stát bude jejich výběr respektovat.

Kraje ve spolupráci s obcemi vybraly seznam silnic bez poplatku podle intenzity provozu. Podle Mračkové Vildumetzové se zástupci samospráv obávali, že zpoplatnění všech úseků by vedlo k přesunutí velké části kamionové dopravy na silnice druhé a třetí třídy. „Tím by se na nich mohla zhoršit bezpečnost provozu, nadměrná doprava těžkých nákladních aut by je navíc mohla i poškodit,“ podotkla. Část silnic nižších tříd vede i přes centra měst.

Stanovit seznam úseků s nulovou sazbou krajům umožňuje memorandum, které loni uzavřely s tehdejším ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO). Ministr v memorandu slíbil, že stát bude výběr krajů respektovat. Týká se to ovšem pouze silnic, o které se mýtný systém nově rozšíří, dalších 240 kilometrů silnic první třídy, na nichž se mýto vybírá už delší dobu, zůstane zpoplatněných.

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Otázkou zůstává, jak takové rozšíření z původně v tendru uvažovaných skoro 900 kilometrů změnilo podmínky výběrového řízení. Soudy, kam se obrátila rakouská společnost Kapsch, která ve výběrovém řízení neuspěla, nečeká lehké rozhodování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…