Výbor upozorní finanční úřady na některé dary ČSSD, ANO a ODS

30.04.2014 11:03

Sněmovní kontrolní výbor upozorní finanční úřady na některé loňské dary pro ČSSD, hnutí ANO a ODS. Dostaly je protizákonně. Strany už dary vrátily. O státní příspěvky na činnost tak nepřijdou. Problém nebude mít ani TOP 09, která ve zprávě o loňském hospodaření uvedla nezamýšlený pětimilionový nepeněžitý dar od Strany práv občanů - zemanovců. Vyplývá to z dnešního jednání kontrolního výboru.

Výbor upozorní finanční úřady na některé dary ČSSD, ANO a ODS
Foto: hns
Popisek: Poslanec KSČM Vladimír Koníček

ČSSD, hnutí ANO a ODS získaly dary například od obcí nebo jejich firem, což je podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) v rozporu se zákonem. Výbor musí uvědomit finanční úřady navzdory tomu, že strany dary vrátily. „Tak je to psáno v zákoně o politických stranách," uvedl Koníček. Podotkl, že tato pochybení nemají vliv na vyplácení státních příspěvků na činnost stran.

TOP 09 uvedla ve zprávě pětimilionové nepeněžité plnění v souvislosti s tím, že zemanovci zobrazovali na volebních billboardech tvář místopředsedy Miroslava Kalouska s oznámením, že ho zastavili. Chyběla k tomu smlouva. Legislativci ale nyní podle Koníčka uvedli, že nepeněžité plnění není možné kvalifikovat jako dar.

Za loňský rok odevzdalo úplnou výroční zprávu o hospodaření celkem 106 stran a hnutí, konstatoval v usnesení výbor. Koníček řekl, že jsou mezi nimi všechna parlamentní uskupení.

Svou činnost by mělo pozastavit 56 stran

Výbor doporučil poslancům, aby požádali vládu o podání návrhu Nejvyššímu soudu na pozastavení činnosti celkem 56 stran; 18 z nich předložilo neúplné finanční zprávy, 38 je nedodalo vůbec. Patří k nim strana LIDEM, kterou dříve vedla někdejší vicepremiérka Karolína Peake, Koruna Česká, Demokratická strana zelených a Strana soukromníků České republiky.

Dalším 13 politickým seskupením, jejichž činnost už byla pozastavena, by mělo hrozit zrušení. Figurují mezi nimi seskupení 4 VIZE, Vlastenecká strana i Viktor Kožený - Občanská federální demokracie. Koníček si posteskl, že vláda podle zkušeností z minulých let s návrhy soudu otálí. „Je 30 až 40 stran, které nedodávají zprávy, a Ministerstvo vnitra s tím nic nedělá," uvedl. Je to prý ale dáno i tím, že návrhy soudu nelze podávat v ochranné lhůtě kolem voleb, které jsou v Česku poměrně často.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

14:21 VIDEO V USA pustili na děti transvestitu. V rámci vzdělávání

O Americe se mluví jako o zemi netušených možností a toto video potvrzuje, že přízvisko sedí. V měst…