Výbuch v Praze: Analytik kroutí hlavou nad tím, čemu všemu jsou Češi schopni uvěřit

01.01.2014 20:23

Někdejší poradce exprezidenta Václava Klause či expremiéra Mirka Topolánka Tomáš Haas se na sociální síti Facebook vyjádřil k pokračujícímu vyšetřování smrti palestinského diplomata po výbuchu v jeho pražském bytě. V České republice prý uvěříme i sebevětšímu nesmyslu, svědčí o tom aktuální pokus o vysvětlení tragické události. Je ale také možné, že se vedení Prahy spolu s policejním prezidentem zbláznilo.

Výbuch v Praze: Analytik kroutí hlavou nad tím, čemu všemu jsou Češi schopni uvěřit
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas
reklama

„Kapacita našich občanů uvěřit sebenesmyslnějším vysvětlením čehokoliv je obdivuhodná,“ podivuje se Haas úvahám, které se teď objevují v českých médiích. Prý je pravděpodobné, že k výbuchu došlo kvůli neopatrné manipulaci se zajištěným trezorem. Dění, kterého jsme svědky po výbuchu, však podle Haase svědčí o něčem jiném.

Anketa

Myslíte si, že případ "smrtící trezor" vážně ohrožuje bezpečnost naší země?

78%
22%
hlasovalo: 3924 lidí

Trezor dlouhá léta nikdo neotevíral

„K nehodě došlo před dvanáctou hodinou, ale odpoledne se schází krizový štáb hlavního města Prahy a nařizuje evakuaci obyvatel blízkých budov, která probíhá ještě po 17. hodině. Z toho je zřejmé, že buď pyrotechnici objevili v budově velvyslancova bytu, nebo sousední budově, rovněž ve vlastnictví, nebo v užívání palestinské ambasády další výbušniny v neurčitém, ale zřejmě velkém množství, nebo se pan primátor, členové krizového štábu, policejní prezident a vedení záchranného systému všichni najednou zbláznili,“ poznamenává Haas.

Fotogalerie: - Výbuch v objektu palestinské ambasády

Budova budoucí palestinské ambasády v Praze
Budova budoucí palestinské ambasády v Praze
Novináři čekající před areálem budoucí palestinské...
Budova, ve které se nachází byt, kde vybuchl trezo...
Budova, ve které se nachází byt, kde vybuchl trezo...
Byt, kde vybuchl trezor je nedaleko budovy budoucí...

Dodejme, že policejní prezident Martin Červíček občany uklidňoval prohlášením pro Českou televizi, že okolnosti nenasvědčují teroristické akci a šetření dále probíhá. Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů, které má ambasáda využívat. "Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil Málikí. Podle jeho slov až nynější velvyslanec se rozhodl, že trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP.

Co přesně napsal Tomáš Haas:

Kapacita našich občanů uvěřit sebenesmyslnějším vysvětlením čehokoliv je obdivuhodná.

V poledne vybuchlo zajišťující zařízení trezoru v bytě palestinského velvyslance.
Už to samo je krajně nepravděpodobné, trezory nejsou budovány jako booby-traps pro zabití někoho, kdo se jich dotkne.
Pokud mají zápalné nebo výbušné zařízení, jedná se o malé množství výbušnin, určené ke zničení dokumentů umístěných v trezoru při jeho neautorizovaném otevření.
Má při tom dojít k explozi omezené velikosti, určené ke zničení obsahu trezoru, tedy směrované ne na venek, ale dovnitř na chráněné papírové dokumety.
Zde dojde k explozi, při které mělo dojít k se životem neslučitelným zraněním velvyslance a na jeho horních i dolních končetinách.

I pokud toto vysvětlení přijmeme, je jasné, že výbuchem se "samolikvidovalo" ono podivné bezpečnostní zajištění a jeho výbušniny se vyčerpaly v explozi.

K té došlo před dvanáctou hodinou, ale odpoledne se schází krizový štáb hl. města Prahy a nařizuje evakuaci obyvatel blízkých budov, která probíhá ještě po 17. hodině.

Z toho je zřejmé, že buď pyrotechnici objevili v budově velvyslancova bytu, nebo sousední budově, rovněž ve vlastnictví, nebo v užívání palestinské ambasády další výbušniny v neurčitém, ale zřejmě velkém množství, nebo se pan primátor, členové krizového štábu, policejní prezident a vedení záchranného systému všichni najednou zbláznili.

V každém případě je to, že došlo jen k výbuchu bezpečnostního mechanizmu trezoru dalšími událostmi velmi zpochybněno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

4:45 Na tohle se dívá hodně blbě. Italka šla z nádraží, když si všimla migranta, jak krouhnul kočku. Pak vzal dřevo, zapálil oheň, začal ji kuchat. A to jsme teprve na začátku videa…

Jižně od toskánského města Livorno na západním břehu Itálie leží malé nádraží. Místní mu říkají Camp…