Výbušné tvrzení: Lidem se nechce pracovat

10. 2. 2016 10:06

Těžko uvěřitelná situace nastává v Moravskoslezském kraji, kde žije 70 tisíc lidí bez práce. Společnost KES, která vyrábí kabely pro světlomety, nemůže najít zaměstnance. Z toho důvodu ředitel Martin Svozil uvažuje, že nové výrobní haly nebude stavět v Česku, ale v Polsku. Píše to server iDNES.cz.

Výbušné tvrzení: Lidem se nechce pracovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Firma KES – kabelové a elektrické systémy zaměstnává celkem přes tisíc lidí. V loňském roce přijala zhruba dvě stě nových zaměstnanců, stejný počet by chtěla přijmout i letos. Je to důsledek toho, že dodává kabeláž všem důležitým výrobcům světel v okolí a tyto firmy chtějí růst o sto procent nahoru. 

„Už nyní jen těžko sháníme zaměstnance. A jestliže budeme muset rozšířit výrobu, a my ji rozšířit chceme, bude ten problém ještě palčivější,“ uvedl Svozil s tím, že i když to zní divně, je to tak. „A proto spíše zvažujeme, že bychom novou továrnu postavili na Bruntálsku nebo v Polsku, někde blízko hranice,“ dodal. Zároveň řekl, že například do Karviné nechtějí, neboť se k firmě na pracovních i jiných úřadech chovají špatně.

„Devadesát procent našich zaměstnanců tvoří ženy. A těm se na Karvinsku asi moc nechce do práce. Když to srovnám s Polskem, těsně za hranicemi, tam je situace úplně jiná. Tam když přijdeme, vyhlásí to starosta rozhlasem, mluví o tom farář v kostele, o práci je obrovský zájem. Proto uvažujeme také o polském příhraničí. Pro jeho prospěch hovoří i fakt, že do Bruntálu je to pro nás sto kilometrů, do Polska jen třicet,“ doplnil. 

Původní text ZDE.

Nevnímá, že by kamenem úrazu byl plat. „Průměrný dělnický plat je kolem osmnácti tisíc korun. Což podle mne není, vzhledem k tomu, že nepožadujeme žádné vzdělání, pro ženy špatný plat. Jediné, co požadujeme, je manuální zručnost. A platy chceme navyšovat,“ uzavřel s tím, že dnes musí firma za lidmi, když už lidé za firmou nejdou. Posteskl si však, že špatně hledají i muže, kteří působí na pozicích seřizovačů či zámečníků. A to i přesto, že jim nabízejí přes třicet tisíc hrubého měsíčně. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …