Film vznikal po vzájemné dohodě tvůrců a Andreje Babiše, natáčelo se hlavně během loňské kampaně komunálních voleb, filmaři se účastní porady na Ministerstvu financí, provázejí Babiše metrem, kde lídr ANO rozdává koblihy, a zachytili třeba i večírek s francouzským velvyslancem. Opakovaně je v dokumentu zachycena situace, kdy Babiše hra na filmování přestala bavit, vrací mikroport, který měl zaznamenávat jeho projevy, a natáčení ukončuje. Podobu dokumentu to nepochybně ovlivnilo a Vít Klusák to festivalovému publiku v Jihlavě vysvětlil: „Původně jsme se s panem Babišem domluvili v září loňského roku, kdy nám řekl, že nás s kamerou pustí kamkoli, protože nemá co skrývat. Vybrali jsme si v kalendáři, přišel jsem s kameramanem a najednou nic nešlo. Vypukl souboj a rvali jsme se doslova o každý záběr, z porady na ministerstvu jsme byli napůl vyhozeni a na poslanecký klub nás vpustili, až když poslanci odcházeli. Celé natáčení bylo soubojem o to, jestli se vůbec podaří něco natočit.“
Kritika i bezmezný obdiv
Natáčení ale nebylo závislé jen na ochotě portrétovaného ministra, objevují se v něm Babišovi kritici z řad bývalých členů ANO. O jeho charakteru promlouvá například bývalý pražský primátor Kasl, který vycouval z politického angažmá v barvách Babišova hnutí. Mluví i – většinou zcela nekritičtí – obdivovatelé jako Martin Komárek nebo Radmila Kleslová, tentokrát tedy současní členové, kteří divákovi vysvětlují, jak je Andrej Babiš pracovitý a inteligentní atd.
„Snažili jsme se především poznat lidi, kteří byli s Babišem v úzkém kontaktu a spolupracovali s ním, nebo ty, které se snažil přimět ke spolupráci, a když na to nekývli, udělal si z nich nepřátele. Všechny informace, které ve filmu zazněly, jsme museli ověřovat, Česká televize totiž na tom trvala a všechna tvrzení, která se ve filmu objevují, musela být potvrzena. Jde například o situace, kdy se ve filmu říká, že Babiš měl k dispozici policejní složky z vyšetřování,“ popsal přístup filmařů režisér Klusák. K nejkontroverznějším vystoupením patří slova zemědělce Bohumíra Rady, který mluví na začátku i v závěru filmu, když popisuje, jak jej Agrofert sofistikovaně připravil o firmu a jak mu nakonec jedna z Babišových firem v červnu tohoto roku postříkala pesticidy celou úrodu pšenice.
Dokument nebo autoportrét?
Filmaři měli podle Víta Klusáka jen základní úmluvu, která nakonec byla naplněná tím, že Andreji Babišovi natočený materiál promítli a jako součást filmu natočili i jeho reakci. „Došlo k tomu, protože po prvních pěti natáčecích dnech Andrej Babiš požadoval autorizaci, někdo z jeho blízkého okolí mu totiž řekl, že ho chceme poškodit, a on se rozhodl požadovat neomezenou autorizaci. Odpověděl jsem mu, že jako místopředseda vlády nemůže chtít přestřihávat film České televize a že to není jeho autoportrét. Nakonec jsme se dohodli, že až bude natáčení hotové, všechno uvidí a pak natočíme i tu debatu,“ řekl k podmínkám natáčení dokumentu Vít Klusák, podle kterého ale pak stejně domluvy neplatily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel