Vychází úctyhodná kniha Britské impérium. To v době svého vrcholu ovládalo čtvrtinu světové populace

01.12.2016 13:34 | Zprávy

Niall Ferguson, profesor historie na Harvardově univerzitě, líčí historii Britského impéria od 16. do 21. století. Skutečné impérium, které v době svého vrcholu ovládalo čtvrtinu světové populace, čtvrtinu zemského povrchu a téměř všechny oceány, se příznivě podepsalo na vývoji Spojených států a Kanady, Indie, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, východní Asie a Číny.

Vychází úctyhodná kniha Britské impérium. To v době svého vrcholu ovládalo čtvrtinu světové populace
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie

Podle Fergusona impérium neožebračovalo národy, které se ocitly pod jeho nadvládou, ale naopak zajišťovalo jejich ekonomický blahobyt tím, že díky této nadvládě byly tyto země politicky stabilní. Idea svobody odlišovala impérium v minulosti od jeho evropských soupeřů, což se mj. projevilo během boje proti nevolnictví. Autor rovněž vyzdvihuje funkční efektivitu impéria. Například v Indii 900 civilních úředníků a 70 tisíc vojáků vládlo 250 milionům Indů.

Kniha, v překladu Rudolfa Chalupského, pro českého čtenáře představuje nejen možnost seznámit se s dějinami, fungováním a dědictvím Britského impéria, ale zároveň jedinečnou příležitost korigovat obsah takových zažitých pojmů, jako je kolonialismus nebo vykořisťování. Díky této knize můžeme také lépe pochopit odstup, který si Velká Británie vždy udržovala od kontinentu i Evropské unie a který nakonec vyvrcholil brexitem. Publikace je vybavena rozsáhlým obrazovým materiálem, který působivě dokresluje charakter a atmosféru impéria v té které době a zemi.

Mohutný a impozantní titul vydává nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvími Argo a Prostor.

Niall Ferguson (nar. 1964) je profesorem historie na Harvardově univerzitě, vědeckým pracovníkem na Hooverově institutu Stanfordovy univerzity a hostujícím profesorem na univerzitě v Pekingu. Specializuje se na ekonomickou historii a napsal řadu prací k dějinám 19. a 20. století, mj. Paper and Iron. Hamburg Business and German Politics in the Era of Inflation, 1897-1927 (1995), The World's Banker. A History of the House of Rothschild (1998), The Cash Nexus. Money and Power in the Modern World, 1700-2000 (2001). Několik jeho děl vyšlo také v češtině, např. Virtuální dějiny. Historické alternativy (2001), Nešťastná válka (2004), Colossus. Vzestup a pád amerického impéria (2006), Válka světa. Dějiny věku nenávisti (2009) a Civilizace. Západ a zbytek světa (2014). Niall Ferguson je ženatý, jeho manželkou je spisovatelka a aktivistka za ženská práva Ayaan Hirsi Ali, a má čtyři děti.      

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průšvih v USA: Unikla hesla k hlasovacím strojům. Jsou již odevzdané hlasy v bezpečí?

20:21 Průšvih v USA: Unikla hesla k hlasovacím strojům. Jsou již odevzdané hlasy v bezpečí?

Hesla k volebním strojům v americkém Coloradu před blížícími se prezidentskými volbami unikla na int…