Vychovala jsem v té bídě syna a teď mi ho zabijou? Ať válčí ti, co to s Ruskem začali. Česká novinářka byla na západě Ukrajiny, slyšela ledacos

05.08.2014 9:42

Mnohé ženy na západě Ukrajiny se nechtějí smířit s tím, že jejich manželé, synové či vnuci mají jít bojovat na východ země. Pořádají kvůli tomu petice i blokády silnic. Nejde ale o rozsáhlé akce a tak nemají v ukrajinských médiích velký ohlas. Ukrajinští činitelé z povzbuzování těchto protestů viní ruské agenty. Informuje o tom server Aktuálně.cz, jehož redaktorka o situaci na západní Ukrajině napsala reportáž.

Vychovala jsem v té bídě syna a teď mi ho zabijou? Ať válčí ti, co to s Ruskem začali. Česká novinářka byla na západě Ukrajiny, slyšela ledacos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Nejprve popisuje situaci u hranic s Maďarskem, kde jen pár metrů od hraničního přechodu Vylok u Vynohradova se několik desítek žen - s plakáty psanými v maďarštině a ukrajinštině - drží za ruce a skandují "Nechceme válku! Nedáme své děti!" Několik hodin tak blokují dopravu na silnici, která spojuje Ukrajinu se sousedním Maďarskem. Zdejším ženám se také nelíbí, že ukrajinští politici své syny do války neposílají.

Server dále píše, že tisíce příbuzných potenciálních vojáků v obavách z toho, že budou povoláni do bojů na východní Ukrajině, svolávají protesty před vojenská velitelství, budovy státní správy i na frekventované silnice.

Ke slovu občas přicházejí pěsti a facky

Situace při protestech bývá napjatá. „Ostrá výměna názorů mnohdy přerůstá v pěstní souboje. Lidé se urážejí, fackují, rvou si vlasy. Řidiči, kteří se snaží prorazit lidský řetěz, jsou napadáni. Policie většinou jen přihlíží. Nemá prý pokyn k rozhánění pokojných protestů,“ popisuje reportérka. K dokreslení situace cituje Katerynu ze zakarpatské vesnice Petrovo: "Nechci, aby můj syn bojoval. Ano, byl na vojně, ale v současné době pracuje v zemědělství. Nyní ho však již podruhé povolali na vojenský výcvik. V naší zemi přitom není vyhlášena válka. Nechápu, proč musel znovu narukovat."

Kromě pochopitelného strachu o své blízké je někdy motivem ženských protestů i ekonomická stránka věci: „Jsem samoživitelka. Děti jsem vychovala v těžkých podmínkách. Po rozpadu SSSR jsem přišla o práci a vydělávala jsem, jak to šlo. Teď, když je konečně dospělý a mohl by rodině pomoci, mám o něj přijít?" cituje server matku 23letého syna, který byl zrovna povolán k výcviku.

Protesty provokují proruské síly?

Podle aktivisty národní rady Volodymyra Malka z města Ťalčiv jsou protesty provokací, za kterou stojí proruské síly. „Lidé v kuklách objíždějí vesnice a rozdávají údajné povolávací rozkazy. Je to součást Putinova plánu na vyvolání konfrontace také na západě Ukrajiny," tvrdí s tím, že Rusové využívají pro podobnou agitaci zakarpatské dělníky, kteří masově jezdí za prací do Ruska.

"Najímají je tam na podvratnou činnost. Máme informace o tom, že se pokoušejí dodávat zbraně na západ země. Chtějí ze Zakarpatska udělat další ohnisko, další Doněck či Luhansk," cituje server Malkova slova.

Protesty proti odchodům mladých mužů do války na východě Ukrajiny probíhají i v dalších západoukrajinských regionech. Ve Lvovské, Ivanofrankivské či Černivecké oblasti. „Většinou jde však o živelné a poměrně chaotické akce, které v ukrajinských médiích nemají valný ohlas. Pro propagandistické účely je ovšem s oblibou využívají ruské televize,“ tvrdí server.

Celý článek si můžete přečíst zde: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/proc-mame-posilat-syny-do-valky-ptaji-se-ukrajinske-matky/r~4c2e84ce196f11e4807c002590604f2e/

 

 

 

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…