Výchovná facka malému dítěti? Bude zakázána

3.3.2012 6:38 odp.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková plánuje zákonem zakázat tělesné tresty pro děti mladší pěti let. Češi přitom obecně považují pohlavky, facky či naplácání na zadek za běžné formy výchovy. Jen 12 procent rodičů své potomky nikdy neuhodilo.

Výchovná facka malému dítěti? Bude zakázána
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Tři pětiny rodičů své děti občas pohlavkují, fackují nebo jim třeba naplácají na zadek rukou nebo vařečkou. Oproti tomu 12 procent rodičů své potomky nikdy v životě neudeřilo. Tato data vyplynula z průzkumu agentury Median pro deník MF Dnes. "Moc jsme si na to zvykli, takže si ani nedovedeme představit, že lze dítě vychovávat jiným způsobem," podotkla podle deníku Šimůnková.

Psychologové se proti tělesným trestům stavějí dlouhodobě. Plácnutí přes zadek je prý ještě tolerovatelný, facky a pohlavky už nikoli. "Pohlavek by se neměl vůbec používat. V afektu člověk neodhadne míru, navíc je to pro dítě ponižující," řekla dětská psycholožka Václava Masáková.

Trend nenásilné výchovy dítěte plánuje rodičům vštípit i vláda. Podle Národní strategie ochrany práv dětí by se brzy měla rozjet kampaň vybízející rodiče, aby používali jiné formy trestů. Psycholog Zdeněk Helus doporučuje například zákaz oblíbené činnosti.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…