Výchovná facka malému dítěti? Bude zakázána

03.03.2012 18:38

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková plánuje zákonem zakázat tělesné tresty pro děti mladší pěti let. Češi přitom obecně považují pohlavky, facky či naplácání na zadek za běžné formy výchovy. Jen 12 procent rodičů své potomky nikdy neuhodilo.

Výchovná facka malému dítěti? Bude zakázána
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

Tři pětiny rodičů své děti občas pohlavkují, fackují nebo jim třeba naplácají na zadek rukou nebo vařečkou. Oproti tomu 12 procent rodičů své potomky nikdy v životě neudeřilo. Tato data vyplynula z průzkumu agentury Median pro deník MF Dnes. "Moc jsme si na to zvykli, takže si ani nedovedeme představit, že lze dítě vychovávat jiným způsobem," podotkla podle deníku Šimůnková.

Psychologové se proti tělesným trestům stavějí dlouhodobě. Plácnutí přes zadek je prý ještě tolerovatelný, facky a pohlavky už nikoli. "Pohlavek by se neměl vůbec používat. V afektu člověk neodhadne míru, navíc je to pro dítě ponižující," řekla dětská psycholožka Václava Masáková.

Trend nenásilné výchovy dítěte plánuje rodičům vštípit i vláda. Podle Národní strategie ochrany práv dětí by se brzy měla rozjet kampaň vybízející rodiče, aby používali jiné formy trestů. Psycholog Zdeněk Helus doporučuje například zákaz oblíbené činnosti.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…