Vydání Zdeňka Ondráčka policii? V ČT k tomu jasně promluvil ministr spravedlnosti

16.08.2018 19:58

Ve Sněmovně se bude mluvit o tom, jestli poslanci vydají do policejních rukou komunistu Zdeňka Ondráčka kvůli tomu, že prezidentského kandidáta Michala Horáčka nazval vekslákem a estébákem. „Kdybych já hlasoval, hlasoval bych pro vydání,“ řekl v Interview na ČT24 ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (nestr. za ANO), který odpovídal také na dotazy, zda má být poslanec vyšetřován a případně trestán za to, jak mluví, či zda je důležité, kde tak mluví.

Vydání Zdeňka Ondráčka policii? V ČT k tomu jasně promluvil ministr spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek

Sám Kněžínek se prý obecně přiklání k tomu, že by poslanci měli být vydáváni k trestnímu stíhání. Co se verbálních trestných činů či projevů týče, to je podle ministra spravedlnosti podstatně složitější. „Zde je potřeba zkoumat, zda to bylo na půdě Sněmovny, nebo někde jinde,“ uvedl s tím, že je pak otázka, zda je to opravdu trestný čin pomluvy.

Zdeněk Ondráček nazval prezidentského neúspěšného kandidáta Michala Horáčka za veksláka a spolupracovníka StB, Horáček proto vrací úder. „Ondráček se tak vyjádřil veřejně písemně a je to zlovolná lež a dotýká se mé cti a integrity. Kdo mlčí, tak souhlasí, a já nesouhlasím,“ uvedl Horáček a dodal, že proto musel podat trestní oznámení.

Anketa

Je Václav Klaus mladší dobrý politik?

91%
9%
hlasovalo: 14143 lidí
„Otázka je, jestli by nebylo vhodnější, aby Horáček spíše volil soukromoprávní cestu, jako je například žaloba na ochranu osobnosti, jak to bývá běžné. Ono podávání trestních oznámení je v České republice už tak trochu sport,“ míní Kněžínek a doplnil, že je samozřejmě jen na Horáčkovi, jakou cestu nakonec zvolí. „Kdybych já mohl hlasovat, tak bych hlasoval pro vydání,“ upřesnil.

Poté se moderátor Daniel Takáč ministra optal na otázku týkající se rozlišování projevů poslanců ve Sněmovně a kdekoli jinde. „Na to jsme trochu narazili s judikaturou ve věci poslaneckých trafik, kdy přišlo na přetřes právě to, kde se ten projev poslance přesně učinil,“ sdělil Kněžínek, který v tomto případě má prý spíše pocit, že rozhodnutí Nejvyššího soudu nebylo úplně šťastné. „Pokud se však bavíme ryze o projevech učiněných na plénu Sněmovny, tak to je politické kolbiště a tam mnohdy padají ostřejší výroky,“ dodal.

Následně Kněžínek připomněl, že u Parlamentu je jeho podstatou jeho fungování právě debata. „Někdy se hovoří lépe, někdy hůř a je to běžná podstata imunity, ta je běžná všude ve světě, je právě na projevy ve Sněmovně a hlasování,“ připomněl s tím, že imunita je potřeba hlavně proto, aby svobodná debata v Parlamentu nebyla ohrožována hrozbou trestního stíhání.

Ideálními poslanci by tak podle Kněžínka byli lidé, u kterých trestní stíhání vůbec nepřipadlo v úvahu. „O tom, jací lidé jsou ve Sněmovně, ale rozhodují voliči,“ poznamenal Kněžínek. „Za výroky ve Sněmovně je poslanec zodpovědný mandátovému a imunitnímu výboru. Já bych to opravdu raději řešil formou žaloby na ochranu osobnosti,“ zopakoval a zmínil, že za trestné činy, jako jsou verbální projevy či pomluvy, ve vězení dnes nikdo nesedí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

19:24 Voda v plicích! Na vzduchu to přežije 120 hodin. Myjte si ruce! Britský lékař natočil výbušné video o viru z Číny

Lékař John Campbell působící na univerzitě v britském Brightonu a rovněž amatérský youtuber se ve sv…