Vyhodit Jurečku? Málo. Mluví se o tom, co jsme zažili jen jednou

23.03.2023 11:42 | Ze sítí

Ministr práce Marian Jurečka se chtěl lidsky rozejít s dnes již bývalým šéfem Úřadu práce ČR Najmonem, ten však situaci zneužil, nelegálně si ministra nahrál a teď s informacemi z této nahrávky přichází list MF Dnes, vlastněný od roku 2013 dnes hlavním opozičním politikem Andrejem Babišem (ANO). Situaci ohodnotil Miroslav Kalousek (TOP 09). Přidal slovní úder. Na sociálních sítích se rozjela živá debata, do které se zapojil i Jindřich Rajchl, který Jurečku nešetřil. Stejně kriticky se k ministrovi postavilo i hnutí ANO.

Vyhodit Jurečku? Málo. Mluví se o tom, co jsme zažili jen jednou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

V době, kdy byl Viktor Najmon šéfem Úřadu práce ČR, dával ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) najevo, že je nespokojen s jeho prací. Mimo záběry kamer mu ale měl nabízet, že pokud sám odejde, dostane za to tučně zaplaceno. Najmon si takový rozhovor nahrál a teď detaily z něj uveřejnila MF Dnes, kterou od roku 2013 vlastní dnes hlavní opoziční politik Andrej Babiš (ANO).

Nahrávka odhaluje, že Jurečka dal Najmonovi na vybranou. Buď vše proběhne v klidu, dnes již bývalý ředitel sám oznámí odchod a tohoto odchodu nebude litovat ani po finanční stránce. Nebo nedojde k dohodě, ministr Jurečka sečte ve služebním hodnocení všechno to, co Najmon z pohledu šéfa rezortu ve vedení Úřadu práce ČR pokazil a Najmon dostane na rozloučenou takové služební hodnocení, že s ním jen těžko bude hledat další uplatnění.

„Žádám klidně a férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat,“ nabídl Jurečka Najmonovi v průběhu hodinu a půl dlouhého jednání. „To, co jsem tady položil na stůl, myslím smrtelně vážně. Služební hodnocení se vším, co k zákonu o státní službě patří, včetně těch věcí, které opakovaně za poslední měsíce vnímám jako věci, které jsou problematické, nedostačující a podobně. Jestli řeknete, že chcete jít touhle cestou, já ji akceptuji. Nebo je jiná cesta. Dohodneme se dneska a vy řeknete, že jste připraven rezignovat za důstojných podmínek z hlediska nějakého vyrovnání,“ pokračoval ministr.

Najmon své působení v úřadu v rozhovoru s ministrem obhajoval tím, že v čase inflační a uprchlické krize narostla úředníkům práce. Ministrovu nabídku považoval podle vlastních slov za svého druhu úplatek.

Bývalý ředitel české odnože Transparency International David Ondračka, který z této organizace odešel, aby spojil síly s dnes již nefunkčním hnutím Mikuláše Mináře, má za to, že tento postup ministra Jurečky je absolutně nepřípustný.

„Buď jsou jasné důvody pro odvolání člověka, s jehož prací ministr není spokojený, nebo ne. Nabízet někomu jakýsi zlatý padák za to, že nebude dělat problémy, nebude se soudit a jednoduše zmizí, to si ministr nesmí dovolit,“ vyložil svůj pohled na věc Ondračka.

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek dal najevo, že to vidí zcela jinak.

„Ministr se chce zachovat lidsky a se svým špatně pracujícím podřízeným se snaží rozejít důstojně a v dobrém. Ten si ho tajně (a nelegálně) nahrává za účelem pozdější skandalizace. Jednání pana Najmona pokládám za odpudivé. Je dobře, že ho Marian Jurečka vyhodil,“ napsal Kalousek na twitteru.

Ministr Jurečka se ocitl pod tlakem.

Premiér Petr Fiala (ODS) celou záležitost zhodnotil podobně jako Kalousek. Před odletem do Bruselu na tiskové konferenci uvedl, že ministr Jurečka jednal tak, aby „odblokoval situaci“, protože stav na úřadech práce byl „dlouhodobě neúnosný“. Jurečka svým krokem podle Fialy otevřel cestu k modernizaci úřadu. Na slova Petra Fialy upozornila ČTK.

O slovo se přihlásil i předseda strany PRO (Právo, Respekt, Odbornost) Jindřich Rajchl, který Jurečku nešetřil a na sociální síti Facebook žádal jeho rezignaci.

„Když podobným způsobem zatlačil před lety v kauze poslaneckých trafik premiér Nečas, tak z toho byl policejní zásah na úřadu vlády, pád jeho kabinetu a předčasné volby. Já jsem PRO si to zopakovat. Po zveřejnění nahrávky tohoto rozhovoru na iDNES existuje jediné akceptovatelné řešení. Okamžitá Jurečkova demise,“ napsal Rajchl.

Ministr Jurečka se ocitl pod tlakem.

Poslanci hnutí ANO už kvůli článku Babišových novin uspořádalo tiskovou konferenci a stejně jako Jindřich Rajchl žádají Jurečkův odchod z úřadu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

??????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 23.03.2023 16:40:34
Když si mladý komsomolec nahraje učitelku v hodině českého jazyka a učitelku za to vyhodí z práce,je to bohulibý čin.Když si šéf ÚP nahraje prapodivné jednání ministra,je to podle Kalouska svinstvo.Díky takovým lidem,jako Jurečka a Kalousek jsme na morálním dně!!!!!

| 22 | 0

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …