Vyhodit Turecko z NATO? Vondra v ČT promluvil o možných důsledcích pro nás všechny

15.10.2019 20:56

Hostem úterního vysílání Interview ČT24 byl europoslanec a bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Vondra v pořadu hovořil na téma současné situace na severovýchodě Sýrie po zahájení tureckého útoku na území ovládané Kurdy. Podotkl, že Turecko porušuje hodnoty, na kterých je organizace NATO postavená. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se má probíhající invazí snažit zakrýt své vnitřní problémy. Následně se Vondra vrátil i k problému zajatých bojovníků Islámského státu, ti teď prý mohou zamířit do Evropy.

Vyhodit Turecko z NATO? Vondra v ČT promluvil o možných důsledcích pro nás všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Anketa

Mělo by být Turecko za útok a sever Sýrie vyloučeno z NATO?

90%
5%
hlasovalo: 12275 lidí
Vondra dal najevo své obavy, že v současné době zřejmě neexistuje žádná síla, která by Turecku zabránila v tom, čeho chce dosáhnout, což je pás území v severní Sýrii, označovaný Tureckem jako „bezpečnostní pásmo“. Za toto pásmo již Turecko dle něj nebude pokračovat, neboť by to mohlo vyvolat silný konflikt.

A pak došlo na ožehavou otázku úlohy Spojených států v současné situaci – a Vondra podotkl, že se jedná jednoznačně o chybu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vzpomínal, že Trumpa v minulosti často hájil, ale krok stažení amerických sil z území ovládaného Kurdy prý hájit nemůže.

„Přeci jenom hráli důležitou roli toho nárazníku,“ dodal Vondra k americkým jednotkám. Trump dle jeho slov jejich stažením současnou agresi Turecka dovolil.

O turecké invazi Vondra nešetřil slovy pohoršení. „To je odporné,“ řekl například k brutální vraždě kurdské političky a generální tajemnice strany Budoucnost Sýrie Hevrin Chalafové, a to Tureckem podporovanými jednotkami (FSA), které se účastní ofenzívy v kurdských pohraničních městech v severovýchodní Sýrii.

Podle Vondry USA před stažením vojsk tlačily na Evropské státy v otázce zajatých bojovníků Islámského státu. Upozorňovat měli na to, že držení islamisté jsou často občané mnoha evropských zemí a ty by se o jejich další osud měly začít zajímat. Nic se však nedělo.

Trump svůj záměr stáhnutí amerických sil z Blízké východu taktéž dával najevo již několik let, a to už i během své předvolební kampaně.

Fotogalerie: - Divokým Kurdistánem

Fotografie zabitých kurdských bojovníků pešmergů
Hlídka nedaleko linie bojů s Islámským státem
Vlastní auto je v Kurdistánu skoro nutností
Městečko pod horami
Výloha občerstvení u cesty. Tu českou dvoustovku t...
Turecký záchod v zahradě

Vondra shrnul, že až po těchto Trumpových prohlášeních přišly cynické výlevy amerického prezidenta, které zahrnovaly i parodovanou otázku Trumpa, proč by měli Američané Kurdům pomáhat, když jim Kurdové nepomohli v Normandii. Následně měl čelit ostré kritice nejen od Demokratů, ale i od své Republikánské strany a tak musel vzhledem k blížícím se prezidentským volbám svou rétoriku mírnit.

Kurdové jsou dle bývalého ministra zahraničí a obrany „příběh sám o sobě“. Nynější smutná kapitola jejich historie dle něj není první ani poslední.

Dle Vondry existuje pouze jediná cesta, jak by mohli Kurdové svůj stát získat, a tou je válka. Ve válce by však potřebovali silného spojence, kterého postrádají.

Fotogalerie: - Kostely v Kurdistánu

Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...
Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...
Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...
Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...
Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...
Ve svatostáncích křesťanské čtvrti Ankawa, která l...

Americké sankce na vývoz oceli by Turecko měly bolet. Trump tím má zároveň řešit problém výroby přesunuté do Turecka z USA.

Moderátorka Zuzana Tvarůžkové se následně dotazovala Vondry, zdali Turecko porušuje předpisy v organizaci NATO. Vondra odpověděl, že Turecko porušuje hodnoty, na kterých je organizace NATO postavená.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se má nynějším tažením pokoušet zakrýt své vnitřní problémy. Chování Turecka podle europoslance nesmíme schvalovat, to, že bychom jej vyhodili z NATO, by však mohlo mít za následek i postupný rozklad této organizace.

Fotogalerie: - Donald Trump a Blízký východ

Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Eytan Gilboa a Petr Nečas
Petr Nečas a Marek Benda
Andor Šándor
Tomáš Pojar, M.A., prorektor Vysoké školy CEVRO In...

Následně Vondra zabrousil i do milosti a poukázal na migrační krizi v roce 2015 a roli Turecka. „Místo toho, abychom podpořili členské státy Evropské unie v tom, aby chránily vnější hranici Schengenského prostoru, tak jsme začali prosit,“ řekl. Prý se tenkrát rozhodlo, že „než abychom si zašpinili ruce, tak za to někomu budeme platit“. Tím jsme však vydíratelní.

V oblasti se nyní měl posílit vliv Ruska. Co se týče islamistů, Vondra upozornil, že mohou mířit do Evropy.

Záznam celého pořadu můžete zhlédnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…