Vyhozené Ukrajinky: Už je viník. Pekarová „na koberec“. Naštvaní místní

08.12.2022 9:24

Naší politickou scénu v posledních dnech pořádně rozhýbala kauza vystěhování ukrajinských uprchlíků z rekreačního objektu v Harrachově, který patří Poslanecké sněmovně. Se zprávou o tom, že je třeba zařízení vyklidit, přišla TV Nova. Ta také hlavní zodpovědnost vidí na vedení Poslanecké sněmovny, tedy útvaru, který řídí Markéta Adamová Pekarová. „Nemělo k tomu dojít. Nebyla zvládnutá komunikace a bylo to rozhodnutí úředníků,“ řekl premiér Fiala. S Pekarovou prý o „kauze Harrachov“ promluví.

Vyhozené Ukrajinky: Už je viník. Pekarová „na koberec“. Naštvaní místní
Foto: pixabay.com
Popisek: Lanovka, ilustrační foto

Televize NOVA na svém serveru tn.nova.cz informovala o tom, že Kancelář Sněmovny si stojí za tím, že ukrajinským uprchlíkům pomohla dostatečně a zajistila pro ně ubytování, stravování a finance. Teď ale chce, aby se běženci ze sněmovní chaty v Harrachově vystěhovali.

„Kapacita provozně-účelového zařízení v Harrachově je ukrajinskými uprchlíky v posledních týdnech využívána na přibližně 42 procent, tedy ani ne z poloviny. A víme, že podobná státní zařízení poskytující humanitární pomoc jsou na tom obdobně. Jako racionální řešení tedy považujeme tyto ubytovací možnosti spojit,“ zdůvodnila podle TV NOVA své kroky kancelář.

S tím ale nesouhlasila nejen opozice, ale i koaliční politici. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) dokonce prohlásil, že to považuje za absurdní a narážel na slova právě Pekarové.

„Tady politické vedení Sněmovny vyzývá všechny k tomu, abychom tu situaci zvládli, abychom si vzali víc svetrů. A potom prostě lidé vidí, že poslanci nejsou ochotni odříct si dovolenou a považují za správné, že by se tohle zařízení mělo vyklidit,“ řekl Kuba TV NOVA.

Jak vidí situaci s vládní pomocí prostí lidé, dokazuje fotografie umístěná na různých sociálních sítích. Ta s notnou dávkou ironie uvádí, že Poslanecká sněmovna pomáhá, ale jen mimo lyžařskou sezónu.

Televize NOVA chtěla také vyjádření Pekarové, ta ale neměla čas. Později na twitteru vydala následující prohlášení.

 

„Reportáž TV Nova vyvolala bouři ve sklenici vody. Chápu snahu o senzaci, ale přesun uprchlíků z Harrachova do jiného kraje nikdo nechce. Sněmovní středisko zůstává k dispozici Ministerstvu vnitra, a dokud všichni nebudou mít zajištěné odpovídající ubytování poblíž, nic se na tom měnit nebude.“

Její šéf, premiér Petr Fiala (ODS), ale situaci viděl jinak.

„Nemělo k tomu dojít. Nebyla zvládnutá komunikace a bylo to rozhodnutí úředníků. Chtěli zefektivnit situaci, kdy nebyl objekt využit naplno. Je to nešťastné, měli tam zůstat,“ komentoval události pro CNN Prima NEWS a naznačil, že si na toto téma hodlá s Pekarovou promluvit.

Za pozitivní považuje alespoň to, že uprchlíci neopustí město. „Budu o tom mluvit s paní Pekarovou. Je to rozhodnutí úředníků Poslanecké sněmovny. Měli dobrý úmysl, ale byla to od začátku špatná komunikace.“

Vystěhování Ukrajinců z poslanecké chaty rozčílilo i harrachovského starostu Tomáše Vašíčka. „Přijde mi to víc než trapný. Naše vláda to na nás – místní samosprávy – hodila od samého počátku války. A teď, v zimě, vláda a úředníci vyhodili ty lidi, kteří se tu etablovali,“ řekl pro server iDnes.cz.

Naštěstí to vypadá, že situaci se podařilo vyřešit ke spokojenosti ukrajinských uprchlíků.

„Situace je zažehnána. V součinnosti s KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, pozn. red.) jsme našli nové ubytování, kde naši uprchlíci budou všichni bydlet, a to po vzájemném odsouhlasení, že to tak bude,“ sdělil správce sněmovního objektu Hančl serveru iDnes.cz.

„Byly jsme se tam podívat, vše je v pořádku, moc děkujeme,“ sdělila jedna z Ukrajinek, které budou vystěhovány z poslaneckého rekreačního zařízení.

„Jsme spokojené, už můžeme být v klidu,“ doplnila další.

 

Závěrem nezbývá než zmínit povzdech mnoha diskutérů ze sociálních sítí, kteří jsou zvědaví, kdo z poslanců bude mít žaludek na to, aby se jel rekreovat do objektu, ze kterého kvůli jeho dovolené museli být vystěhováni váleční uprchlíci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jestli Pavel zapomene, že byl v NATO...“ Tisíce lidí na ploše letiště. Padala zlá slova

21:15 „Jestli Pavel zapomene, že byl v NATO...“ Tisíce lidí na ploše letiště. Padala zlá slova

V sobotu proběhl netradiční protest proti vybudování „baterkárny“ německého Volkswagenu na do dnešní…