Vyhozený Nečasův poradce varuje před Rusy: Držme je dál od Temelína

19.10.2012 10:18

Národní zájem ČR: Ruské firmy by se na Temelínu podílet neměly. Tak zní doslovný název komentáře Romana Jocha zveřejněného na serveru Česká pozice. Energetická diverzifikace, tedy nebýt příliš závislí na jednom dodavateli strategických surovin, je nutná. Zejména je-li v Putinově Rusku energetika natolik propojená s politikou, režimem a mocenským aparátem, píše odvolaný poradce premiéra Petra Nečase.

Vyhozený Nečasův poradce varuje před Rusy: Držme je dál od Temelína
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Roman Joch v pořadu České televize Hyde park
reklama

Joch v prvé řadě uvádí, že vůbec není přesvědčen, že by se jaderná elektrárna Temelín měla rozšiřovat za takové obrovské množství peněz z kapes českých daňových poplatníků a spotřebitelů. Než se tedy rozhodne, které firmy vlastně rozšíření provedou, měla by proběhnout debata, zda by k tomu vůbec mělo dojít.

Pokud se tak nakonec stane, není prý rozhodně žádoucí, aby se na něm podílely ruské firmy. "Bylo by to totiž proti našim zájmům i duchovním hodnotám. Někdy si v zahraniční či bezpečnostní politice musíme vybírat mezi našimi zájmy a hodnotami, přičemž pokaždé to je bolestné. V tomto případě však jsou neoddělitelně propojené," píše premiérův exporadce, který musel opustit svůj post poté, co se nelichotivě vyslovil na adresu prezidenta Václava Klause.

Posílení závislosti na Rusku jde proti našim zájmům

Joch je přesvědčen, že pro naši republiku je nevýhodné příliš záviset na ruském plynu a ropě z "Blízkého zálivu". A zvyšovat tuto závislost je proti našim zájmům. Dosáhnout větší nezávislosti pak jde dvěma způsoby - prolomením limitů těžby hnědého uhlí, anebo přes jadernou energii.

Realita je prý taková, že pokud ruské firmy získají kontrakt na rozšíření Temelína, povede to k jejich vlivu na naši energetiku a současně posílení následné preference ruského paliva před jiným. "To však zvyšuje už tak vysokou energetickou závislost na Rusku, což je proti našim zájmům," opakuje Joch.

Opomíjet bychom neměli ani duchovní hodnoty, naší prioritou má podle Jocha být loajalita ke spojencům a partnerům v NATO a Evropské unii a liberálním demokraciím.

Firmy v Rusku jsou prý navíc v intimním spojení s ruským státem, potažmo jeho součástí. V Ruské federaci existuje takzvaný zpravodajsko-energetický komplex, těsné propojení státu, režimu, tajných služeb a velkých energetických firem, jež je těsnější než v jakékoli západní zemi. A proto má byznys s ruskými firmami vždy politickou dimenzi, což vede k vlivu Ruska na naši ekonomiku, upozorňuje Joch.

Je lepší nerozšiřovat a neutrácet

"Není-li absolutně nutné daňové poplatníky zdanit a jejich peníze utratit, je absolutně nutné je nezdanit a jejich peníze neutrácet," parafrázuje Joch jednu z konzervativních zásad, kterou zformuloval v 17. století lord Falkland: "Není-li nutné měnit, je nutné neměnit."

A proto existuje-li pochybnost o efektivitě nebo perspektivnosti rozšíření jaderné elektrárny Temelín, je lepší ji nerozšiřovat a ušetřit peníze daňových poplatníků. Pokud by k tomu přesto došlo, Joch znovu varuje před napojením na ruské firmy.

"Tento problém není jen ryze ekonomický, ale i národně-bezpečnostní. A národní bezpečnost musí dostat přednost. To pak velí nedávat všechna zlatá vejce do jednoho košíku, aby se v případě jeho pádu všechna nerozbila a nám žádné nezbylo. Řečeno jinak, mandátem národní bezpečnosti je diverzifikovat, nezáviset na jednom zdroji, jedné zemi. Kdybychom totiž na ní byli závislí, měla by nás v hrsti," uzavírá Roman Joch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

10:34 SPOLU před kamerou: Musíme to nazvat pravými slovy. Státní terorismus. Vláda bude muset vysvětlovat, Rusko platit

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…