Vyhráli jsme! jásal Sobotka. A toto prohlásil o Chládkovi a Gajdůškové, kteří neuspěli

18.10.2014 16:01

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval voličům za podporu pro sociálně demokratické kandidáty. ČSSD získala deset senátorů. Celkově sice oslabila, protože již sama nedrží v Senátu většinu, ale nadále zůstává nejsilnější stranou v horní parlamentní komoře.

Vyhráli jsme! jásal Sobotka. A toto prohlásil o Chládkovi a Gajdůškové, kteří neuspěli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do sportovního klubu Slavie. Návštěva se nesla v přátelském duchu

Česká strana sociálně demokratická vyhrála senátní volby a my si toho vážíme. Vážíme si toho i proto, že jsme vyhráli už třetí senátní volby v řadě,“ pochvaloval si Sobotka s odkazem na to, že se jí to podařilo i v roli nejsilnější vládní strany.

A co ti, kteří prohráli?

Koalice jako celek získala devatenáct křesel ze sedmadvaceti, přičemž druhou nejspěšnější stranou byli lidovci a až třetí ANO. Podle premiéra je to signál o přetrvávající podpoře vlády. Slíbil proto voličům, že bude pokračovat v politice prospěšné všem občanům. Zmínil zákon o prokazování původu majetku i mnohokrát slibované zrušení druhého důchodového pilíře.

Nízká volební účast ve druhém kole pak ČSSD vede k tomu, že se pokusí navrhnout některé změny, např. prodloužit dobu mezi prvním a druhým kolem senátních voleb, aby se voliči mohli důkladněji rozmyslet, komu dají hlas.

Je však třeba také říci, že ministr Marcel Chládek, ani dosavadní místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (oba ČSSD) ve volebním boji neuspěli a v horní komoře končí. Sobotka ale poznamenal, že nejvýraznější tváří v Senátu byl Milan Štěch a ten jasně vyhrál. „Mě samozřejmě mrzí výsledek ministra Chládka, kterého porazila koaliční kandidátka. A mrzí mě i výsledek Aleny Gajdůškové, myslím, že ti do značné míry byla nespravedlivá prohra,“ poznamenal premiér. Chládek si prý jako ministr vede dobře a Sobotka neuvažuje o jeho výměně.

„Dnešní večer si užijeme, protože jsme vyhráli senátní volby," zdůraznil znovu premiér.

Druhého volebního kola se v obvodu zúčastnilo 17,73 procenta voličů. Před týdnem dorazilo k volebním urnám 38,55 procenta lidí, kteří mohli volit.

Hamousová nyní získala 52,31 procenta odevzdaných hlasů, celkem 10.837. V prvním kole ji podpořilo 10.685 voličů, měla 25,79 procenta hlasů. Chládek dostal ve finále podporu 47,68 procenta volících, tedy 9876 lidí. V prvním kole zvítězil; měl 26,88 procenta hlasů, celkem 11.134.

(Výsledky hlasování nabídneme po konečném sečtení druhého kola voleb do Senátu)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …