Vyjednavači se shodují: Plodná debata, ale bez výsledků. Budeme jednat dál

02.12.2013 22:49

Druhé trojstranné jednání o budoucí vládě po více jak třech hodinách skončilo. Přestože podle představitelů možných koaličních stran nepřineslo výrazný výsledek, shodli se, že byli s jeho průběhem spokojeni. Sdělili to během brífinku bezprostředně po skončení jednání.

Vyjednavači se shodují: Plodná debata, ale bez výsledků. Budeme jednat dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš s Bohuslavem Sobotkou

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prozradil novinářům pět základních bodů, na nichž se strany během jednání shodly. Za prvé, v příštích dnech se sejdou trojstranné expertní týmy, jejichž úkolem bude projednání programových dokumentů tak, aby se staly podkladem pro další vyjednávání. „V sobotu na to od devíti hodin naváže další pokračování jednání trojkoalice, a to na nejvyšší úrovni - budeme hledat shody všech tří koaličních stran a programové priority,“ dodal.

Politici se také dle Sobotkových slov usnesli na tom, že KDU-ČSL vyšle své lidi do expertního týmu, který se zabývá podobou novely zákona o státní službě. Dále se shodli na potřebě schválení státního rozpočtu ještě do konce tohoto roku.

A za další, poslanci se zabývali návrhem koaliční smlouvy, přičemž její konkrétní podoba zatím schválena není.  Sobotka však předpokládá, že do soboty bude připraven finální text a následně i odsouhlasen a schválen všemi partnery.

Babiš: Jednali jsme dlouho, jednali jsme o všem

„Jednali jsme dlouho a jednali jsme o všem. Vysvětlili jsme si základní předpoklady na dohody, takže já to hodnotím jako plodnou debatu, i když bez nějakých zásadních výsledků,“ nechal se slyšet šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Spokojenost vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Vítám, že se sejdou odborné týmy a pokusí se dotáhnout programové cíle do konečného formátu. Také jsem rád, že se jednání všech tří stran zintenzivní. Pohnuli jsme se o kus dál,“ shrnul.

Nepřítomnost Bělobrádka vyjednávání neohrozí

Jednání pozitivně zhodnotili i místopředsedové stran v pořadu Události, komentáře na ČT24. „Byli jsme si dlužni mnoho informací, tak jsme si je vzájemně vyměnili,“ podotkla 1. místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. Zároveň připustila, že od jednání žádný výrazný posun neočekávala, ten by podle jejího názoru mělo přinést až sobotní jednání.

Podle názoru Lubomíra Zaorálka, prvního místopředsedy ČSSD, bylo jednání úspěšné v tom smyslu, že se neobjevil žádný bod, na němž by se strany neshodly. Zkritizoval však pracovní cestu předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka do USA na 12 dní. „Já bych Sobotkovi nedovolil odjet. Ale tak může být třeba na Skypu,“ zavtipkoval. Věří prý, že se lidovci pustí s vervou do práce a nepřítomnost jejich předsedy jednání nezastaví.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka jeho obavy vyvrátil. Cestu by prý zřejmě nebylo možné zrušit bez fatálních ztrát, neboť byla již dlouho plánovaná. „Dříve pobýval Bělobrádek často v lázních a chod strany nikdy zastaven nebyl,“ ujišťoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…