Výjimky z DPH jsou hloupé. Napomohou obcházení zákona, říká Janota

06.03.2011 14:37

Výjimky z jednotné dvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, na kterých se dohodly strany vládní koalice, se staly pomyslným želízkem v ohni. Některým politikům vadí výjimky jako takové, jiným zase jejich výběr - tážou se třeba, proč se mezi ně řadí potraviny, ale nikoliv knihy nebo léky.

Výjimky z DPH jsou hloupé. Napomohou obcházení zákona, říká Janota
reklama

Schválený systém se nezamlouvá ani bývalému ministru financí Eduardu Janotovi. Vybrané výjimky prý systém výběru daní zkomplikují a znepřehlední.

"Myslím si, že prostor pro různé spekulace tam (ve výjimkách z jednotné sazby 20 procent) bude a správa daní bude komplikovaná," uvedl Janota v nedělních Otázkách Václava Moravce. V nich také nastínil svou vizi změny daňové sazby. Měla by prý podle něj být jednotná, ale nižší než 20 procent. Konkrétní číslo ale neuvedl.

Výjimky? Návod, jak obcházet zákon 

Popsal však hrozby, které se systémem výjimek zřejmě čekají státní kasu. "Dovolím si tvrdit, že takto komplikované stanovení některých položek je přímo návodem, jak obcházet ustanovení zákona o DPH z pohledu té či oné sazby," upozornil Janota s tím, že stát na daních vybere méně než 58 miliard, což předpokládá.

Gazdík o výjimkách z DPH: Češi jsou bystří. Rozbují se rohlíkové chleby 

Na sjednocení sazby DPH kvůli důchodové reformě co nejdříve se v končícím týdnu shodli ekonomičtí ministři vlády Petra Nečase (ODS). Ke změně výše DPH tak dojde zřejmě už v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Snížená sazba daně se po realizaci této změny dotkne pouze některých potravin  - brambor, ryb či chleba. Naopak knihy, voda či léky, které jsou ve snížené sazbě v současnosti, budou ze skupiny výjimek vyjmuty.A tak citelně podraží.

Více čtěte:

 

Důchodcům zůstanou oči pro pláč, varuje Mládek před reformou

Důchodová reforma skrz zdražení? Tragikomické, soudí ČMKOS

Penzijní reforma stát nijak nezatíží, tvrdí Kohout

Politolog Pehe: Nezodpovězené otázky nad důchodovou reformou

Šéf odborů: Důchodová reforma je svinstvo a průser

 

Foto: vlada.cz 


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…