Vykašlal se na to. Ulehčí mu to práci. Od Babiše zahřmělo na Rakušana. Kvůli Ukrajincům

14.12.2022 20:30 | Ze sítí

Poslankyně, bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se na svém facebookovém profilu vyjádřila k tomu, že nepodpořila schválení dalšího zákona Lex Ukrajina 4. „Dodnes nevíme, kolik uprchlíků zde máme, a kolik je jich třeba již zpět na Ukrajině nebo v jiné zemi EU,“ kritizuje. Zákon prý ulehčí práci ministrovi Rakušanovi, ale nezjistí se to, co je potřeba.

Vykašlal se na to. Ulehčí mu to práci. Od Babiše zahřmělo na Rakušana. Kvůli Ukrajincům
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Vít Rakušan v Partii.

„Ano, je to pravda. Nepodpořila jsem schválení dalšího zákona Lex Ukrajina 4. Ale nemá to vůbec nic společného s tím, že bych si neuvědomovala složitou situaci lidí, které jsme přijali před válkou nebo dokonce, že bych chtěla, aby se vrátili teď hned zpět do míst válečného konfliktu. Problém je v něčem jiném, a já bych ho chtěla nahlas pojmenovat. Takže aby bylo jasno, já jsem nepodpořila Lex Ukrajina 4 z těchto důvodů,“ zmínila Mračková Vildumetzová a vyjmenovala, proč tak učinila.

„Registrace k prodloužení dočasné ochrany proběhne on-line, osobní návštěvy se pak natáhnou až do září, což je nepřiměřeně dlouho na to, že je to jediný nástroj, jak o uprchlicích získat dostatečné množství informací a podle nich upravit systém podpor, ale i restrikcí. To jistě usnadní práci panu ministrovi, ale nevyřeší to řadu problémů, které způsobil na začátku roku. Dodnes nevíme, kolik uprchlíků zde máme, a kolik je jich třeba již zpět na Ukrajině nebo v jiné zemi EU. Ani ovšem nezjistíme třeba jejich profesní složení nebo to, kde vlastně fyzicky jsou,“ zmínila.

V návrhu podle jejích slov úplně chybí nastavení systému sociální podpory v souvislosti s integrací a adaptací uprchlíků. „Mimo jiné i ministr Jurečka přiznal, že návrh není dokonalý, protože v něm chybí testování příjmů, abychom věděli, zda náhodou nejsou třeba lékaři zneužíváni na práci za extrémně nízké mzdy, nebo prokazování majetku, nyní se humanitární příspěvek vyplácí automaticky bez ohledu na to, zda daný člověk pracuje, nebo ne. A tento stav potrvá až do dubna 2023,“ popsala Mračková Vildumetzová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

17:16 Zelené bezmozky. Pravda jim nemůže stát v cestě dobrému příběhu, rozebírá Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Estonsko a další dělají za USA černou práci,“ míní komentátor To…