Vykořisťování Ukrajinců? Cizí dělníci naříkají na Česko

22.06.2020 9:09

Ukrajinci si stěžují, že často nedostávají zaplaceno za poslední měsíc, který odpracují v Česku. Píše to server Seznam Zprávy. Podle všeho Ukrajinci například v Česku odpracují tři měsíce, vrátí se domů, ale poslední měsíc peníze na účet již necinknou.

Vykořisťování Ukrajinců? Cizí dělníci naříkají na Česko
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ukrajinec Yaroslav Chepa kvůli tomu dokonce protestoval před výrobním závodem v Dobříši. Držel i hladovku. Snažil se tak upozornit na problém svých krajanů, jemu samotnému podnik nic nedluží. „Ukrajinci jsou velmi spokojení s prací, co tady dělají. Rádi sem jezdí, můžou si tady vydělat pro sebe a pro rodinu. Ale když sem přijedou, pracují a nedostanou peníze za poslední měsíc, tak to je pro ně hrůza,“ uvedl s tím, že v Dobříši jde o sedm pracovníků, kteří v součtu čekají na téměř 171 tisíc korun. Chepa kvůli problému dokonce založil spolek nazvaný Cizinec není otrok. 

Dobříšský závod Doosan Bobcat EMEA, kde Ukrajinci pracovali, však vidí situaci jinak. Ukrajinští pracovníci totiž pracovali přes najatou agenturu. David Frodl z dobříšského závodu uvedl, že ve chvíli, kdy se společnost dozvěděla, že agentura Rellpadesa neuhradila svým zaměstnancům mzdu, vyzvali zástupce této společnosti k okamžitému vyplacení neuhrazených závazků. „S agenturou již nespolupracujeme,“ uvedl Frodl. Obvinění spolku a protest před areálem považuje společnost za neférové jednání. 

„Řeknu vám to na rovinu. Nedostalo zaplaceno asi 20 nebo 30 lidí. Nebudu vám lhát. Je to nějakých 600 tisíc korun,“ líčí jednatel agentury Michal Hájek a tvrdí, že se snaží situaci řešit. O Chepovi pak hovoří jako o ‚komediantovi‘. Podle něj se chce na celém problému přiživit. To, že to Hájek chce řešit, potvrzuje i ukrajinské velvylsanectví, které uvedlo, že první dvě mzdy již na Ukrajinu odešly. 

„Tento konkrétní případ není ojedinělý. Dostáváme stížnosti od našich občanů na nevyplacené mzdy nebo prodlení s výplatou mzdy víceméně pravidelně, avšak se začátkem koronavirové krize se jejich počet razantně zvýšil,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí velvyslanectví Tetiana Okopna.

Chepa však neupozorňoval pouze na dobříšský závod. Podle Seznam Zpráv měl na ceduli při protestu i názvy jiných firem, ty se však od problému distancují. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…