Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech

26.09.2018 4:42

ParlamentníListy.cz v sobotu odpoledne obdržely snímek, který jednoznačně ukazuje na propojení byznysu a politiky. Ústředními hrdiny našeho příběhu jsou M&M Reality a uskupení Naše Poděbrady, což jsou pod jinou značkou zahalení gazdíkovci, tedy STAN. Když jsme se začali tamních zastupitelů ptát, získali jsme řadu nových poznatků. Včetně nepodloženého a lživého obvinění jednoho z místních politiků, že pracujeme na politickou objednávku.

Vylili jsme kýbl špíny a močku navrch. Stačilo získat tuhle jednu fotografii z mítinku gazdíkovců v Poděbradech
Foto: archiv red
Popisek: Naše Poděbrady, což jsou pod jinou značkou zahalení Gazdíkovci, tedy STAN
reklama

Poděbrady jsou lázeňské město ve Středočeském kraji v okrese Nymburk. Nacházejí se v úrodné Polabské nížině na řece Labi, necelých 50 kilometrů východně od Prahy u dálnice D11. Přibližně 14 tisícům místních obyvatel „velí“ starosta Ladislav Langr z Volby pro Poděbrady. Když jsme se mimochodem během tohoto týdne městem procházeli, narazili jsme především na tohoto muže, stejně jako na opoziční partu Naše Poděbrady. Sem tam byla k vidění také ODS, velmi střídmě pak hnutí ANO.

Fotogalerie: - Zeman, fanoušci a „fanoušci“

Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Přerov...
Aktivista Ziggy Horváth na setkání s prezidentem v...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Vladimír Hučín se ptal prezidenta na setkání v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...
Na setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v Pře...

Anketa

Myslíte, že současné vedení vašeho města, vaší obce či vaší městské části krade?

86%
14%
hlasovalo: 4559 lidí

Doplňme, že v roce 2014 starostova Volba pro Poděbrady získala úctyhodných 36,57 procenta, což se rovnalo devíti zastupitelům. Naše Poděbrady skončily druhé se ziskem 17,57 procenta a čtyř politických mandátů. Doposud jsou v opozici.

Na žabomyších válkách v tomto proslulém lázeňském městě zřejmě nebude nic nového. Kde jsou peníze, tam jsou i vzájemné spory. Na naši redakci se ovšem obrátil zdroj, který zdokumentoval sobotní akci uskupení Naše Poděbrady. Kromě klasických stánků a akcí se uprostřed tohoto politického mítinku objevil skákací hrad. Ani na tom by nebylo nic zvláštního, podobnou atrakci používají všechny strany, komunisty nevyjímaje. Co nás ovšem zarazilo? Skutečnost, že skákací hrad patřil privátní firmě, která měla navíc mezi potenciálními voliči stánek.

„Je to divné propojení, že M&M Reality jdou takto ruku v ruce s gazdíkovcema,“ uvedl náš zdroj, jehož jméno v celém příběhu nebude podstatné. ParlamentníListy.cz již v sobotu odpoledne oslovily kompletní osazenstvo radnice, stejně jako zmíněnou realitní společnost. Ta má mimochodem v Poděbradech pobočku, ale nikdo z jejího vedení nebyl s to nám na přímé dotazy odpovědět. Vedoucí pobočky Petr Balihar stejně jako regionální ředitel Jiří Končák mlčeli. Za společnost nakonec promluvila její tisková mluvčí.

První, kdo nám na dotazy reagoval, byl starosta Poděbrad Langr. „Propojení politiky a byznysu je v poslední době na radnici bohužel dosti viditelné. I proto, že jeden ze dvou developerů sedí v zastupitelstvu a druhý tam má svého prokuristu,“ sdělil redakci. Svým komentářem myslel zastupitele Káninského (STAN) a Ďurčanského (Volba pro město Poděbrady).

Starosta Poděbrad: Propojení politiky a byznysu je v poslední době na radnici bohužel dosti viditelné...

Dalším, kdo se ozval, byla společnost M&M Reality. „O volební akci se nejednalo. Jde o sérii promoakcí, které se konají na našich pobočkách napříč celou republikou. Politické subjekty nepodporujeme,“ řekla redakci tisková mluvčí společnosti Kristýna Kaňovská. Nám se však její odpověď nezdála. I proto jsme se znovu zeptali:

„Pokud budete mít obrandovanou (označkovanou) atrakci na mítinku politické strany a na takovéto atrakci budou umístěny s vaším souhlasem plochy, koho mají lidé volit, pak si to můžeme vysvětlit jak?“ Reakce realitky? „Pokud k vámi popisované skutečnosti došlo, stalo se tak bez našeho vědomí. Všechny naše atrakce mají standardně pouze branding naší společnosti. Podle informací z pobočky v Poděbradech se tato akce za naší účasti pořádá pravidelně a makléři zde reprezentují pouze naše služby.“

Usvědčující fotografie, kde je jednoznačně vidět propojení Našich Poděbrad – gazdíkovců a privátní firmy, ostatně můžete vidět přímo v článku.

A proto jsme se ptali dále.

Miroslav Káninský, předseda sdružení Naše Poděbrady, na výše zmíněnou skutečnost reagoval věcně. „MM reality nás nijak nesponzorují, žádný kontakt na ně nemáme, je to šum informací, které zřejmě vyvolávají konkurenční sdružení, která nám nepřejí úspěch,“ uvedl. Ve své odpovědi také vysvětlil:

„Informace o tom, že nás sponzorují MM reality, je úplně nepravdivá. Dětský den jsme pořádali se soukromou firmou Fitness Studio L. Je to místní živnostník, který je i na konci naší kandidátky. Děláme to takto každé volební období. Naše Poděbrady zaplatí zábor místa, soukromá fitness firma poskytne trenéry, žíněnky. Abychom byly pro děti atraktivnější, jsme domluveni například s pánem, který vyrábí popcorn, zaplatíme mu a on rozdává dětem popcorn atd. atd. Tento skákací hrad získalo (domluvilo) Fitness Studio L, je to nějaký jejich kamarád. Poskytl skákací hrad buď zdarma, nebo na základě dohody se Studiem L.“

Logo, hostesky, tak vypadala propagace soukromé firmy na politickém mítinku

O co klidnější byl v reakci předseda uskupení Naše Poděbrady, o to víc se zcela nesmyslně rozhořčil jiný politik. Tím byl Miloš Mikolanda ze STAN. Jemu náš dotaz na možné byznysové propojení gazdíkovců a  M&M Realit zjevně narušil srdeční tep, jelikož na naše dotazy reagoval velmi nemístně, nepodloženě a lživě:

„Protože jste mě zahrnul do příjemců Vašeho mailu, byť s nevolí, odpovídám. Tím, že pracujete na objednávku politika, v tomto případě starosty Langra, porušujete Etický kodex Syndikátu novinářů ČR.“ Lokální politik Mikolanda, u jehož jména jsme za letošní rok neviděli snad jediný hmatatelný výstup prostřednictvím tisku, svá křivá nařčení nijak nepodložil. Zdali je toto politika Gazdíkova, Rakušanova, Farského a Polčákova STAN, tak nevíme. Zřejmě ano.

Ačkoli se zmíněný lokální politik Mikolanda rozzlobil nad dotazem naší redakce, rozhodl se nám dát několik informací bonusem. Ty nabízíme v nezkresleném znění. „Pokud máte touhu psát o propojení politiky a byznysu v Poděbradech, jeden tip bych pro Vás měl. Zkuste se zajímat o samotného starostu Langra, jakým způsobem pomohl firmě VaK Nymburk a.s. (kde dominuje ČSSD) získat do svého majetku zrekonstruovanou čistírnu odpadních vod a jak se pak ‚čistě náhodou‘ objevil na volbní kandidátce do PS za ČSSD na luxusní pozici, či jak získal ‚čistě náhodou‘ luxusní post v Kolínské nemocnici. Podstatně zajímavější téma než logo MM na skákacím hradu.“

Tyto informace naše redakce samozřejmě prověří.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…