Vyměnit okna, zateplit střechy... V Bruselu vymýšlí další opatření, jak oslabit Putina

30.6.2022 3:44 odp.

Ruská invaze na Ukrajinu přiměla evropské politiky přehodnotit svůj dosavadní postoj k úsporám energií. Píše o tom server Euractiv.cz s tím, že energie se musí šetřit, například na budovy se dlouho zapomínalo.

Vyměnit okna, zateplit střechy... V Bruselu vymýšlí další opatření, jak oslabit Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Povinná výměna oken v budovách či zateplení střech – i to by mohla být konkrétní opatření, která by měla být podle expertů přijata v rámci úspor energií. 

„Diverzifikace dodávek energie, výroba energie z obnovitelných zdrojů a úspory energií. Právě tak vypadají tři pilíře evropského plánu REPower EU, jehož cílem je skoncovat se závislostí na dovozu ruských fosilních energií,“ konstatuje pak také Aneta Zachová ve svém textu na Euractiv.cz.

Nejrychlejším a nejekologičtějším způsobem, jak se závislosti na ruských fosilních palivech zbavit, jsou pak podle autorky textu právě výše zmiňované úspory energií. 

„Až válka na Ukrajině otevřela některým politikům oči a přiměla je věnovat se energetickým úsporám,“ uvedl k tomu mimo jiné slovenský europoslanec Martin Hojsík. Právě europoslanci se úsporám věnují.

„Současná krize nám potvrdila, že renovace budov jsou tou správnou cestou,“ podotkla Serena Pontoglio z Generálního ředitelství Evropské komise pro energetiku.

„Zajímavé. Ukrajinský velvyslanec v Německu vyzval k tomu, aby jádro a zemní plyn nebyly součástí evropské taxonomie udržitelných investic. Ukrajinští klima aktivisté tvrdí, že zelená nálepka pro jádro a plyn je dárek Putinovi. Česko zelenou nálepku chce,“ poznamenala pak také Zachová na svém twitteru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…