Vypadá to zatím dobře, většina ČSSD prý chce do vlády. Ale jeden velký zastánce odpadl, když viděl návrhy jmen na ministry

28.05.2018 8:17 | Zprávy

Předseda ČSSD Jan Hamáček a jeho první zástupce Jiří Zimola doufali, že se podaří udržet pod pokličkou průběžné výsledky, aby nedošlo k ovlivnění těch organizací, kde ještě nehlasovali. Referendum potrvá do 15. června. Už teď je ale jasné, že plán na utajení průběžných výsledků se hroutí jako domeček z karet. Pondělní MF Dnes přináší informace o průběžných výsledcích. Stoupenci nové vlády ANO a ČSSD s podporu KSČM zatím mohou být spokojeni.

Vypadá to zatím dobře, většina ČSSD prý chce do vlády. Ale jeden velký zastánce odpadl, když viděl návrhy jmen na ministry
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Když nový předseda ČSSD Jan Hamáček vyhlašoval vnitrostranické referendum, zda má ČSSD vstoupit do druhé vlády s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem (ANO), žádal své spolustraníky, aby nezveřejňovali průběžné výsledky hlasování ve svých organizacích a neovlivňovali tak rozhodnutí svých souputníků, kteří ještě nevyřkli poslední slovo. Jak se ale často říká, člověk je tvor ukecaný. Takže plán na utajení průběžných výsledků jde rychle k šípku.

Lidé, kteří by si přáli vstup ČSSD do vlády, mohou být spokojeni. Dosud totiž v sociální demokracii převažují hlasy, že by strana měla vstoupit do vlády. Deník, který před pár lety koupil Andrej Babiš, k tomu poznamenává, že referendum se vyvíjí dobře.

Svůj verdikt prozatím vydalo patnáct procent místních organizací ČSSD a průběžný výsledek prý mluví jasně. 70 procent dosud hlasujících sociálních demokratů se vyjádřilo pro vstup do vlády.

„Je to tak, že třetina členů – především starostové a komunální politici – se spojení s hnutím ANO bojí, polovina je pro a zbytek proti. Většina členů to bere jako manželství z rozumu, protože jinak ČSSD zmizí z médií, z politického spektra a do výsledku voleb se to promítne negativně,“ poznamenal k tomu zdroj z Lidového domu, sídla strany, který si nepřál být jmenován. „Většina členů vstup do vlády chápe jako jedinou možnost záchrany, protože ANO stejně aplikuje náš program a se svým PR by to lépe obhájilo, takhle ČSSD uhraje aspoň něco,“ doplnil ještě k vnitrostranickým náladám.

Na největší odpor narazí Hamáček v Plzeňském a Ústeckém kraji. Dosud se spekulovalo o tom, že proti bude i severní Morava, kde působí bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale prozatím se zdá, že severní Morava je nakloněna vstupu do vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…