Vypadá to zatím dobře, většina ČSSD prý chce do vlády. Ale jeden velký zastánce odpadl, když viděl návrhy jmen na ministry

28.05.2018 8:17 | Zprávy

Předseda ČSSD Jan Hamáček a jeho první zástupce Jiří Zimola doufali, že se podaří udržet pod pokličkou průběžné výsledky, aby nedošlo k ovlivnění těch organizací, kde ještě nehlasovali. Referendum potrvá do 15. června. Už teď je ale jasné, že plán na utajení průběžných výsledků se hroutí jako domeček z karet. Pondělní MF Dnes přináší informace o průběžných výsledcích. Stoupenci nové vlády ANO a ČSSD s podporu KSČM zatím mohou být spokojeni.

Vypadá to zatím dobře, většina ČSSD prý chce do vlády. Ale jeden velký zastánce odpadl, když viděl návrhy jmen na ministry
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Když nový předseda ČSSD Jan Hamáček vyhlašoval vnitrostranické referendum, zda má ČSSD vstoupit do druhé vlády s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem (ANO), žádal své spolustraníky, aby nezveřejňovali průběžné výsledky hlasování ve svých organizacích a neovlivňovali tak rozhodnutí svých souputníků, kteří ještě nevyřkli poslední slovo. Jak se ale často říká, člověk je tvor ukecaný. Takže plán na utajení průběžných výsledků jde rychle k šípku.

Lidé, kteří by si přáli vstup ČSSD do vlády, mohou být spokojeni. Dosud totiž v sociální demokracii převažují hlasy, že by strana měla vstoupit do vlády. Deník, který před pár lety koupil Andrej Babiš, k tomu poznamenává, že referendum se vyvíjí dobře.

Svůj verdikt prozatím vydalo patnáct procent místních organizací ČSSD a průběžný výsledek prý mluví jasně. 70 procent dosud hlasujících sociálních demokratů se vyjádřilo pro vstup do vlády.

„Je to tak, že třetina členů – především starostové a komunální politici – se spojení s hnutím ANO bojí, polovina je pro a zbytek proti. Většina členů to bere jako manželství z rozumu, protože jinak ČSSD zmizí z médií, z politického spektra a do výsledku voleb se to promítne negativně,“ poznamenal k tomu zdroj z Lidového domu, sídla strany, který si nepřál být jmenován. „Většina členů vstup do vlády chápe jako jedinou možnost záchrany, protože ANO stejně aplikuje náš program a se svým PR by to lépe obhájilo, takhle ČSSD uhraje aspoň něco,“ doplnil ještě k vnitrostranickým náladám.

Na největší odpor narazí Hamáček v Plzeňském a Ústeckém kraji. Dosud se spekulovalo o tom, že proti bude i severní Morava, kde působí bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale prozatím se zdá, že severní Morava je nakloněna vstupu do vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

22:18 „Sovětský svaz nebyl osvoboditel, ale okupant.“ Oficiálně z vlády. Foltýn to vypustil mezi Čechy

Strategická komunikace České republiky se připojila k mezinárodní kampani, která upozorňuje na zneuž…