Vypínání plynu lidem. „Peklo.“ U Moravce jasné slovo

01.05.2022 13:51

Ruská federace dnes hraje vabank, přerušení dodávek ruských paliv může přijít nečekaně, upozornil v Otázkách Václava Moravce na ČT24 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Česko prý intenzivně plní zásobníky plynu, aby bylo připraveno. Opřel se ostře do expremiéra Andreje Babiše, že chrlí rady, ale problematice dostatečně nerozumí. „Mám dokonce pochybnosti, zda ví, že se plyn píše s tvrdým ‚y‘,“ rýpl do expremiéra. Vypínání plynu domácnostem nicméně v žádném případě nehrozí, slíbil jasně Síkela.

Vypínání plynu lidem. „Peklo.“ U Moravce jasné slovo
Foto: Repro ČT
Popisek: Karel Havlíček a Jozef Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Síkela mimořádným opatřením rozhodl, že zásobníky plynu v Česku budou před topnou sezonou naplněné nejméně na 80 %. „Náš cíl je mít ty zásobníky na začátku příští zimní sezóny plné na minimálně 80 %. Vytvořili jsme k tomu zákonné předpoklady. Toho jistě dosáhneme,“ věří ministr.

„Nakupujeme plyn od západoevropských dodavatelů. Ty dodávky plynu jsou plynulé, bez jakýchkoliv problémů. Tlačíme do zásobníků v posledních dnech v podstatě maximální kapacitu, kterou natlačit můžeme,“ řekl člen Fialovy vlády.

K dnešku jsou však zásobníky plynu naplněné pouze z 30 %. „My jsme překročili o dva miliony hranici miliardy kubíků. Máme historicky nejvyšší úroveň k 1. květnu. Kapacita zásobníků v České republice je 3,35 miliardy krychlových metrů,“ prohlásil Síkela.

Ministr věří, že do konce května budeme mít naplněno více než z poloviny. Zdůraznil, že zásobníky plynu plníme nejrychleji v Evropě.

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 1.5. 2022)

67%
30%
hlasovalo: 15688 lidí

Ruský plynárenský gigant Gazprom ujišťuje, že kromě Polska a Bulharska jsou dodávky plynu do evropských zemí plynulé a nehodlá je přerušit.

Možnost zastavení dodávek ruského plynu do Česka ale podle Síkely nelze zcela vyloučit. „Je to situace, kterou nelze vyloučit. Je třeba doufat v to nejlepší a připravovat se na to nejhorší. Myslím si, že se zastavením dodávek v nějaké době musíme reálně počítat. Ať už dojde k zastavení dodávek ze strany Ruské federace, nebo z rozhodnutí Evropy,“ upozornil Síkela.

Že Gazprom může nečekaně přerušit dodávky plynu do Evropy, to soudí na základě nepředvídatelného počínání šéfa Kremlu Vladimira Putina. „Máme co do činění s někým, kdo je nepředvídatelný. Je to někdo, kdo do určité míry dnes hraje vabank,“ pravil Síkela. A zároveň připomněl, že Rusko je ekonomický závislé na platbách od svých odběratelů. Čili porušení smluv může vyvolat další reakce v podobě protiruských sankcí. „Rusko neumí v alternativní době najít odbytiště ani pro ropu ani pro plyn,“ domnívá se ministr.

CELÝ POŘAD KE SHLÉDNUTÍ ZDE

Expremiér Andrej Babiš (ANO) vládu od března vyzýval, aby si pronajmula zásobníky od RWE a aby nakoupila plyn do státních rezerv.

Ale Síkela na adresu Andreje Babiše nešetřil kritikou: „Když poslouchám výroky pana expremiéra, tak mám pochybnosti, zda se vyzná v komoditních burzách. Dokonce mám pochybnosti, jestli ví, že plyn se píše s tvrdým ‚y‘,“ ušklíbl se ministr.

Rovnou se ohradil i na exministra Havlíčka, který seděl po jeho pravici: „To samé musím vytknout i tady panu ministrovi Havlíčkovi...“ spustil. Načež ho Havlíček přerušil: „To ypsilon?“ pousmál se. „Ne. To, že lžete,“ řekl Síkela, že jeho předchůdce Havlíček mu „zanechal mnoho kostlivců ve skříni“.

„My vyčítáme vládě a ministrovi to, že se ztratily dva měsíce. Mělo se pracovat daleko dříve,“ rozčílil se Havlíček a kontroval tím, že okolní státy mají daleko větší zásoby plynu.

V případě zastavení toku plynu z Ruska by byl podle Síkely problém se zásobováním provozů na plyn náročných oborů, kterými jsou chemický průmysl a sklářství. Ministerstvo průmyslu ale podle něj má už plán postupného odpojování výrob podle jejich závislosti na plynu.

Zmínil, že „historicky poprvé“ stát nakupuje zemní plyn do Státních hmotných rezerv. Domácnosti se podle jeho slov nemusí obávat. „My už máme plyn nakoupený v desítkách až stovkách milionů metrů krychlových. Tento plyn nebude určen pro trh, ale jako poslední rezerva pro domácnosti a pro nemocnice. Ale říkám, jde o nejhorší scénář, který nikdy nenastane, protože máme alternativní dodávky,“ ujišťoval ministr Síkela.

„Pro kritickou infrastrukturu, kam spadají nemocnice, domácnosti i potravinářské firmy, bude plynu dostatek z alternativních zdrojů mimo Rusko,“ dodal Síkela, že tyto možnosti už má Česko zajištěné.

Mezitím Havlíček kroutil nesouhlasně hlavou; podle něj jsou zásoby pro Státní hmotné rezervy nedostatečné, pokud je spotřeba země devět miliard kubíků plynu. Stejně jako Babiš kritizoval, že stát si zásobníky najímá, a že ani neuvažuje o jejich nákupu.

„Vy mě pořád k něčemu vyzýváte, a já to nedělám, to je peklo, co!“ reagoval ironicky Síkela na Havlíčkovy výhrady. „Kdyby Putin vypnul před měsícem či čtrnácti dny plyn, tak dnes všechny tyto plány vzaly za své! Vláda dva měsíce zaspala,“ zopakoval Havlíček.

„Česká republika bude mít tuto strategickou rezervu poprvé ve své historii. Vypínání plynu pro domácnosti nehrozí,“ trval na svém ministr Síkela. S příslušnými návrhy změn zákona chce přijít do konce května.

Bolest podle Síkely musí být sdílená: „Pokud se bude jednat o nákupy plynu a pokud dojde k zastavení nákupu plynu, bude mít Evropa nedostatek plynu. Mluvíme o nahrazení 155 miliard kubíku zemního plynu z Ruské federace. Já tam jezdím s tezí we have to share the pain (musíme sdílet bolest). To znamená, že pokud budeme mít společné sankce, musíme se i o ty následky a o bolest z těch sankcí rozdělit spravedlivě,“ upozornil ministr Síkela, že není možné, aby Česko dostávalo méně energetických dodávek, pokud se ocitá až na konci propojení plynových sítí.

Vládě podle Havlíčka chybí i plán na řešení ekonomických dopadů v případě odpojení od ruského plynu: „Není tady žádný plán na to, koho by se to dotklo, ve smyslu průmyslu atd. Vy tady mluvíte o regulačních stupních, jak by se průmysl případně odpojoval, ale nikdo vůbec neví, kdo přesně by se odpojil, v jaké fázi a jak by se to kompenzovalo!“
 
„Jestli přece někoho odpojím, tak to také znamená připravit kompenzace. A když jsme u těch kompenzaci, tak vy jste ty covidové kompenzace, které jsme připravili, spustil až šest měsíců poté. A říkáte, že jste tím ušetřil několik miliard? Ty jste ale ušetřil na čem? No, na těch firmách. Vy jste odrbal ty firmy!“ vyčetl ještě Havlíček svému nástupci Síkelovi.
 
Síkela pronesl cosi o odrbání „oligarchů a kasin“. – „Ne, byly to malé a střední firmy a živnostníci,“ zdůraznil Havlíček.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

15:59 „Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

Expremiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem moderátora Luboše Xavera Veselého v jeho pořadu Xaver Live. …