Vypovědět smlouvu s Ruskem, navrhuje senátor Fischer. Vždyť se chovají jako nepřátelé

25.01.2021 18:40

Senátor Pavel Fischer prohlásil, že by Česká republika měla vypovědět smlouvu o přátelství s Ruskem. „Rusko se dnes chová jako nepřátelská země a jako Česká republika bychom se měli podívat na smlouvu o přátelství a spolupráci, která vlastně nefunguje, je prázdná,“ řekl senátor, podle kterého Rusko neodpovídá na náš zájem o dialog.

Vypovědět smlouvu s Ruskem, navrhuje senátor Fischer. Vždyť se chovají jako nepřátelé
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer
reklama

Fischer v Otázkách Václava Moravce na České televizi naznačil, že smlouva o přátelství a spolupráci s Ruskem je de facto zbytečná a je třeba ji ukončit. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale reagoval smířlivěji s tím, že by s tímto krokem zatím počkal.

„Rusko se dnes chová jako nepřátelská země a jako Česká republika bychom se měli podívat na smlouvu o přátelství a spolupráci, která vlastně nefunguje, je prázdná,“ prohlásil Fischer. Komunikace je podle něj oboustranně špatná a do Moskvy ještě neodcestoval ani zvláštní vládní pověřenec pro vyjednávání. „Ten se do Moskvy zatím ještě nedostavil. Místo toho tam jel neprověřený muž bez smlouvy z kanceláře prezidenta republiky,“ odkazoval Fischer na prezidentova poradce Martina Nejedlého.

Smlouva o přátelství a spolupráci není podle senátora z ruské strany plněna. „Rusko neodpovídá na náš zájem o dialog, tak je potřeba si z toho vyvodit i důsledky, že se nebudeme dál zavazovat s režimem, který se k nám nechová přátelsky,“ má jasno Fischer.

Ministr zahraničí Petříček Fischera nepodpořil, podle něj vláda stále chce zahájit konzultaci s Ruskou federací. „Já bych tomu dal ještě nějaký čas. Máme zájem na tom mít normálně nastavené komunikační kanály, byť pan Fischer upozornil na nějaké nestandardní věci, ale to je možná právě proto, že nefungují ty komunikační kanály, tak jak by měly, a to chceme změnit, to je podle mého názoru i v zájmu České republiky,“ řekl ministr podle informací serveru Echo24.cz.

„Za poslední půlrok jsme se v tomto neposunuli,“ připustil Petříček, podle nějž ale komunikaci výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. Navíc Petříček dodal, že i vzájemná česko-německá deklarace se v 90. letech rodila těžce a nyní je pro obě země prospěšná. „Trvala řadu měsíců, ne-li let, než se podařilo dojednat česko-německou deklaraci,“ srovnával Petříček.

„Zatímco Německo je otevřená občanská společnost, kde lze vést dialog s celou řadou aktérů, v případě Ruska čekáme, až nám někdo odpoví na jeden dopis. A to po půl roce je s prominutím trochu dlouho,“ stojí si ale za svým Fischer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…