Výprask Trumpovi na summitu EU. Nejhlasitější byli Merkelová a Schulz

03.02.2017 16:36

Slova německé kancléřky Angely Merkelové, jež z jejích úst zazněla na summitu Evropské unie na Maltě, si republikánský prezident USA Donald Trump příliš za rámeček nedá. Merkelová totiž mimo jiné uvedla, že Unie musí hledat svou budoucnost bez ohledu na Trumpa.

Výprask Trumpovi na summitu EU. Nejhlasitější byli Merkelová a Schulz
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

„V popředí našeho zájmu stojí jednání o Evropě, ne to, abychom se zabývali jinými částmi světa,“ nechala se slyšet Merkelová. Podle jejího názoru musí Unie hledat sama svou roli ve světě, budoucnost společenství je podle ní důležitější než rétorika, jež zaznívá z USA po nástupu nové administrativy. 

A co si myslí kandidát sociální demokracie na kancléře Martin Schulz? Podle jeho slov představuje Trump velké nebezpečí pro demokracii. 

Původní text ZDE.

Podle rakouského kancléře Christiana Kerna může Trumpův nástup posloužit i k posílení a sjednocení Evropské unie. Své řekl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) – podle něj by Evropa neměla reagovat na novou americkou administrativu hystericky. „I navzdory možná některým kontroverzním výrokům amerického prezidenta jsou USA pro Evropu důležitý obchodní partner a jsou také pro Evropu strategický bezpečnostní spojenec,“ poznamenal při příjezdu na summit český premiér. Důležité je, aby začal běžet normální pragmatický dialog, kdy by se měly hledat společné zájmy například v obchodu, při řešení ohnisek nestability, migrace či při likvidaci teroristické hrozby.

„Budu během našeho jednání apelovat, abychom s Američany intenzivněji komunikovali a pokusili se pochopit, v čem se po nástupu Trumpa bude americká politika lišit, v čem zůstane stejná. Je potřeba hledat elementární shodu a spolupráci. Navzdory všem problémům, nedorozuměním, výkřikům. Je potřeba udržet pragmatickou komunikaci a spolupráci,“ myslí si český předseda vlády. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…