Výrobce anti-covid vakcíny, která míří do ČR, varuje: Pozor, možné vedlejší účinky. Únava, bolest svalů, kloubů, anafylaktická reakce...

19.12.2020 21:20

Společnost Pfizer do České republiky dodá čtyři miliony dávek vakcíny proti obávanému covidu-19. Nyní poskytla detaily o vedlejších účincích. Únava, malátnost, bolest hlavy a svalů. Ve výjimečných případech může podle Pfizeru nastat i alergická reakce až akutní anafylaktická reakce. Český vakcinolog Roman Chlíbek ale říká, že je to normální. A co těhotné a děti?

Výrobce anti-covid vakcíny, která míří do ČR, varuje: Pozor, možné vedlejší účinky. Únava, bolest svalů, kloubů, anafylaktická reakce...
Foto: pixabay.com
Popisek: Očkování - ilustrační foto

Anketa

Jakému ze jmen byste vyjádřili největší obdiv? (dle abecedy)

hlasovalo: 3725 lidí

„Nepodávejte vakcínu osobám se známou anamnézou závažné alergické reakce,“ varuje Pfizer hned na úvod své zprávy. „Dojde-li k akutní anafylaktické reakci, musí být okamžitě k dispozici vhodná léčba používaná k zvládnutí okamžitých alergických reakcí,“ je uvedeno ve vysvětlení vedlejších účinků očkování. Alergická reakce může podle příbalového letáku nastat bezprostředně po aplikaci (vpichu).

Alergická reakce se již projevila u jedné zdravotnice z Aljašky či u dvou lékařů v Británii. Dotyčná zdravotnice z USA přitom nikdy předtím žádnou alergií netrpěla. „Po očkování vakcínou Pfizer-BioNTech COVID-19 během masového očkování mimo klinické studie, byly hlášeny závažné alergické reakce. Další nežádoucí účinky, z nichž některé mohou být závažné, se mohou objevit při častějším používání vakcíny,“ uznává Pfizer.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je alergická reakce běžná. „Někdo je alergický na prach, na pyl a stejně tak může být alergický na jednotlivé složky vakcíny,“ uvedl. „Během fáze tři klinického hodnocení ve velké skupině 40 tisíc účastníků došlo k závažným nežádoucím účinkům u 0,5 procenta očkovaných,“ uvedl Chlíbek.

„Zmíněná fáze tři popsala nežádoucí reakce u 103 očkovaných, což je těch 0,5 procenta, ale taky u 81 lidí – což je 0,4 procenta – kteří dostali placebo. To je pro mě podstatné: že se objevovaly reakce i u lidí s placebem, kteří samozřejmě nevěděli, že mají placebo,“ dodal.

Společnost Pfizer poukazuje rovněž na další možné vedlejší účinky. Těmi může být například únava, malátnost, zvětšení uzlin, bolest hlavy a svalů. Přes 30 procent očkovaných trápila zimnice, bolesti kloubů, uvedlo 23 procent osob. V místě vpichu se pak prý může také objevit zarudnutí či otok. Pfizer také uvádí, že neexistuje dostatek informací o rizicích pro těhotné ženy. Pro osoby mladší patnácti let vakcína není určena.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

6:16 Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečn…