Výročí, které se moc nepřipomíná. Před patnácti lety brutálně zavraždili holandského režiséra, kritizujícího multikulti

02.11.2019 17:22

Dnes je to přesně patnáct let, kdy byl muslimským věřícím brutálně zavražděn novinář, režisér a herec Theo van Gogh, jenž se do paměti zapsal svým kontroverzním filmem Submission (Podvolení) a výrokem, že „multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho domova“, informuje Reflex.cz.

Výročí, které se moc nepřipomíná. Před patnácti lety brutálně zavraždili holandského režiséra, kritizujícího multikulti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Revolver, ilustrační foto
reklama

Theodoor van Gogh se narodil v roce 1957 v nizozemském městě Haagu. Jeho otec byl členem nizozemské tajné služby. Theo byl pojmenován na památku příbuzného svého otce, jenž byl v dobách II. světové války členem protiněmeckého odboje a byl Němci popraven.

Mladý Theo se po neúspěšných studiích na amsterdamské univerzitě nakonec stal technickým asistentem režie a následně sám natočil několik filmů, za které získal i mezinárodní ocenění. Věnoval se hlavně politickým tématům a jeho agresivní, mnohdy až vulgární styl se stal proslaveným.

Kriticky se předně zaměřoval na zpohodlnělý život společenských a kulturních elit a své filmy věnoval mnoha prapodivným existencím, které potkával v nizozemských městech. Právě kvůli jeho agresivitě a vulgaritě se ovšem od Thea odvracelo stále více médií a redakcí. 

Častým terčem jeho agresivity a vulgarity byla různá náboženství, speciálně židovství a následně islám. Po 11. září 2001 již si Theo vůbec nebral servítky a o muslimech často veřejně hovořil jako o „kozomrdech“. Na islám pak i veřejně zaútočil kvůli potlačování práv a osobností žen v islámu.

V roce 2004 spatřil světlo světa jeho film Submission (Podvolení). Film byl natočen vysoce provokativním stylem: na nahých tělech údajných muslimských žen, které byly zahaleny průsvitnou látkou dle islámských pravidel, byly například promítnuty pasáže z koránu schvalující ponižování žen a ospravedlňující fyzické násilí na nich.

Kauza filmu byla rozsáhle medializována a Theovi začaly chodit výhrůžky smrtí. Film byl proto poslední kapkou, v témže roce dne 2. listopadu si van Gogha našla “trestající” ruka muslimského věřícího, který ho přepadl během cesty do práce v nizozemském Amsterdamu, postřelil a podřezal.

Na Theovo tělo pak vrah umístil text svého manifestu s výhrůžkami směřovanými k židům, Západu a Ayaan Hirsi Ali, a pokusil se uprchnout. Vrah byl brzy dopaden a identifikován jako marocko-holandský muslim Mohammed Boujeri, který byl členem muslimské skupiny „Hofstad“. Jedná se o kódové označení radikální muslimské skupiny, přidělené nizozemskou tajnou službou, která toto uskupení převážně mladých holandských muslimů sledovala.

Vražda Theo van Gogha byla dalším varováním, že evropské hodnoty svobody slova a práva na kritiku jsou v radikálním rozporu s hodnotami rozrůstající se muslimské menšiny v Evropě.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…