Výročí zabítí Heydricha. Stydno je mi, píše Černochová. Za co?

27. 5. 2020 12:08

Bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) a poslankyně Jana Černochová (ODS) vzpomněli na svých facebookových profilech na 78. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Černochová v té souvislosti hovořila o kalendáři s portréty osobností třetí říše, který v těchto dnech spatřil světlo světa.

Výročí zabítí Heydricha. Stydno je mi, píše Černochová. Za co?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová
reklama

"Dnes je 27. května. Před 78 lety vykonali příslušníci československé zahraniční armády za pomoci statečných domácích odbojářů spravedlivou odplatu na katovi našeho národa R. Heydrichovi. Byl to jediný úspěšný útok na špičkového představitele 3. říše v letech druhé světové války. Čest a sláva všem hrdinům heydrichiády a jejich památce," poznamenal Hašek na svém facebookovém profilu. 

"27. květen 1942 - den, kdy byl v Praze proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha – třetího muže Říše, 'architekta' holocaustu a hlavního tvůrce výkonného policejního a bezpečnostního aparátu SS," uvedla Černochová svůj příspěvek.

"Operace Anthropoid a atentát výsadkářu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka na 'kata českého národa' vstoupily do dějin jako jedna z nejvýraznějších protinacistických odbojových akcí v celé okupované Evropě. Po smrti Heydricha se rozjela neuvěřitelná mašinerie represí. Tisíce vlastenců a lidí z domácího odboje bylo popraveno, umučeno nebo skončilo v koncentračním táboře. Z povrchu země zmizely obce Lidice a Ležáky… Čechoslováci tehdy projevili neuvěřitelnou odvahu a hrdost, které se klaněl celý svět. Akce Anthropoid i poslední boj statečných parašutistů skončily v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje (18. června 1942). Výsadkáři přišli v chrámu o život po několikahodinovém boji, ve kterém statečně čelili mnohonásobné přesile gestapa. Tento chrám, který se zapsal do dějin, leží na území naší městské části... A stejně tak jako v předchozích letech se i letos půjdeme v červnu s kolegy poklonit a vzdát hold desítkám hrdinů, jejichž jména jsou vytesaná na pomníku v Resslově ulici. Nikdy nezapomeneme!" dodala.

Závěrem pak poznamenala, že i v tomto kontextu se jí zdá neuvěřitelné, že někdo dokáže zlehčovat tyto hrůzy a ještě v dnešní době vychází (v nakladatelství Naše vojsko) například kalendář s portréty osobností třetí říše. "Stydno je mi," uvedla.

Kalendář s portréty osobností tzv. třetí říše vydalo nakladatelství Naše vojsko. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) pak včera oznámil, že vnitro vypovědělo kvůli této skutečnosti s nakladatelstvím smlouvu o nájmu skladu. Podle ministra zboží tohoto typu nemá na pultech českých obchodů co dělat. Stejně tak smlouvu nakladatelství vypověděl i pražský magistrát, který mu pronajímá prostory prodejny na Smíchově. Na vydavatele bylo již podáno trestní oznámení a další se chystá, informuje Deník.cz.

Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma kvůli tomuto kalendáři podal trestní oznámení. Další chystá Federace židovských obcí (FŽO), která považuje samotné vydání kalendáře za podporu nacismu.

Server Aktuálně.cz pak ve svém článku informuje o nové knize historika Vojtěcha Šustka, který v ní přináší dosud neznámá svědectví o statečnosti a morálních kvalitách parašutistů i členů protinacistického odboje. Publikace obsahuje nezveřejněné dokumenty týkající se českého odboje i atentátu na Reinharda Heydricha. Podle Šustka tu parašutisti a odbojáři zanechali po sobě imponující etický odkaz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…