Vyšetření vlivu Ruska: Hovadina! Jděte už do, přilétlo od Babiše. A je toho víc

05.12.2018 9:17

Zveřejnění výroční zprávy BIS a „varování před ruským a čínským vlivem“ již několik dní mobilizuje k horečnaté aktivitě značnou část politické a mediální scény. Zatímco Jakub Janda během několika hodin udal své elaboráty hned na dva weby, v Poslanecké sněmovně chce skupina zákonodárců v čele s Helenou Langšádlovou ustavovat zvláštní komisi, která by vyhodnocovala vliv autoritářských režimů. Na to rázně zareagoval jejich bývalý kolega, exposlanec Bohuslav Chalupa.

Vyšetření vlivu Ruska: Hovadina! Jděte už do, přilétlo od Babiše. A je toho víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bohuslav Chalupa

Bývalý poslanec se chytil za hlavu nad vizí některých současných zákonodárců, kteří chtějí zřídit sněmovní komisi, která by se zabývala zahraniční špionáží. Zadáním této komise by mělo být „vyhodnocování vlivu autoritářských režimů na českou politiku“.

Anketa

Jak jste spokojeni s vládnutím koaliční vlády hnutí ANO a ČSSD?

hlasovalo: 16691 lidí

Návrh s poslanci několika stran v zádech odprezentovala Helena Langšádlová z TOP 09. Jedná se podle ní o reakci na informace zveřejněné ve výroční zprávě Bezpečnostní informační služby.

Bohuslav Chalupa, který v minulém volebním období působil v bezpečnostním výboru a ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny, komentoval nápad některých svých bývalých kolegů lakonicky: To je ale zase hovadina.

Podle Chalupy, v současnosti působícího v Národním institutu pro obranu a bezpečnost,  je naprosto nesmyslné, aby si poslanci zřizovali vyšetřovací komisi na to, co je úkolem našich tajných služeb. Ty se těmito výzvami zabývají už dlouhé roky a jsou v těchto oblastech vysoce kvalifikované.

A co tedy místo nich může objevit poslanecká komise? Chalupa se obává, že poslanci v komisi pouze „objeví Ameriku“. Obává se , že poslancům se podaří tak maximálně „objevit fakt, že od pravěku existují zrádci a vyzvědači vlastního kmene i kmenů nepřátelských – soupeřících o kořínky a larvy v zemi, o pazourky a lovnou zvěř, o suchou velkou jeskyni“.

Pravou příčinu sněmovní show vidí v tom, že budou volby do Evropského parlamentu a je třeba být mediálně zajímavý. „Jděte už do …,“ vzkázal kolegům nakonec.

Jiní však stále bijí na poplach. Jakub Janda z Evropských hodnot během několika hodin vrhl do veřejného prostoru dva své texty. Jeden na Respektu, druhý na webu Info.cz.

V prvním varoval, že BIS se ocitá „pod tlakem českých kolaborantů“, kteří ji chtějí zničit a otevřít tak cestu Rusům a Číňanům k dalšímu řádění v naší zemi.

„Způsobů, jak bezpečnostní instituce fakticky paralyzovat a odvrátit jejich strategicky nastavenou roli od upozorňování na hlavní hrozby, je řada. Od veřejného zpochybňování ředitele (v případě Česka prezident Zeman odmítl dvakrát povýšit Michala Koudelku na generála, mezitím ho označil jako člověka, který není na svém místě) přes jeho odvolání, reorganizaci služby, zadávání nesmyslných úkolů a zpochybňování před spojenci až po záminky pro seškrtávání rozpočtu,“ burcoval.

Uzavřel slovy, že pokud bude sáhnuto na BIS, bude to „zásadní zpráva o sesunu Česka mezi nesvobodné země“.

Na Info.cz se zaměřil na Čínu. „Nejdříve je třeba si říct, o co čínskému režimu skutečně jde. Když mluvíme se specialisty z evropských a amerických bezpečnostních institucí, panuje shoda na chápání čínské strategie. Hlavním trendem, který bude určovat světové dění, bude v horizontu následujících deseti až dvaceti let konfrontace mezi Čínou a USA,“ pochlubil se hned na úvod svými světovými konexemi.

Česká republika v této světové strategii prý Číně slouží jako zdroj informací o poměrech v EU, a současně Čína usiluje o to, abychom nestáli při USA jako pevný spojenec, až se naplno rozhoří vzájemní velká konfrontace.

Zkouší to i jinde, ale Česko podobně jako Maďarsko nebo Srbsko je podle Jandy ochotné tyto služby Číňanům poskytovat a tím se od ostatních liší.

Jako největší z „čínských sluhů“ prý slouží prezident Zeman. „Pohádky o životadárných strategických investicích zaplnily český veřejný prostor, zatímco v pozadí si čínské entity získávaly vliv na hlavu státu, několik významných politických stran, tři bývalé premiéry nebo univerzitní centra,“ varuje ředitel Evropských hodnot.

Součástí strategie je podle Jandy i to, že „lidé varující před poklonkováním největšímu světovému totalitnímu režimu budou izolováni a vykresleni jako blázni“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…