Výsledky studentských voleb: Uspěli Piráti, TOP 09 i Dělníci

06.09.2012 20:41

Studentské krajské volby vyhráli Piráti, volila je pětina žáků. Přes 15 procent studentů hlasovalo pro TOP09, desetina studentů volila Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do krajského zastupitelstva překonala ještě ODS se 7,8 procenty, po 5,1 procentu měla i Strana svobodných občanů a ČSSD. Při studentských volbách před dvěma lety bodovala TOP09, po ní následovala ODS a Věci veřejné.

Výsledky studentských voleb: Uspěli Piráti, TOP 09 i Dělníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto

Voleb nanečisto pořádaných společnostní Člověk v tísni se ve čtvrtek účastnilo téměř 22.000 středoškoláků ze 170 škol. Na střední školy přitom v tomto školním roce chodí dohromady 428.000 žáků. Celkem se zapojilo 77 gymnázií, 98 středních odborných škol a 18 učilišť, přičemž některé školy poskytují více typů vzdělání zároveň. Volby byly pro školy i studenty dobrovolné.

Z parlamentní stran u středoškoláků zcela propadly Věci veřejné, dostaly jedno procento hlasů. V krajích by neuspěla ani KSČM se 4,6 procenty.

Velké rozdíly panovaly mezi jednotlivými regiony. DSSS například zvítězila v Ústeckém kraji, v Moravskoslezském kraji, odkud byla téměř pětina hlasů, pak skončila DSSS na druhém místě s 13 procenty. Naopak v Praze zvítězila TOP09 s více než 26 procenty hlasů, následovali ji Piráti s 23 procenty, ODS s deseti procenty a Strana zelených se sedmi.

V některých krajích překročily pětiprocentní hranici také regionální uskupení, například v Jihomoravském a Olomouckém kraji to bylo sdružení Moravané, v Jihočeském zase Jihočeši.

Překvapivé výsledky vzbuzují i obavy

"Výsledky Studentských voleb 2012 jsou v mnohém překvapivé i alarmující. Přesto je považujeme za důležité a doufáme, že povedou k širší společenské diskusi a reflexi," komentoval výsledky Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách, v rámci nějž se volby konaly. Kompletní výsledky včetně hlasování v jednotlivých krajích jsou na webu.

Akce měla žákům před blížícími se krajskými volbami 12. a 13. října přiblížit fungování volebního systému a krajských samospráv. Pražské školy obdržely volební lístky pro Středočeský kraj, protože Praha ve volbách do zastupitelstev krajů nefiguruje a své krajské zastupitele bude volit až za dva roky společně s komunálními politiky. Ve studentském hlasování také nebyly preferenční hlasy.

Když se akce v roce 2010 před volbami do Poslanecké sněmovny konala poprvé, studenti tehdy dali nejvíce hlasů straně TOP 09. Následovala ODS, na pomyslném třetím místě skončily Věci veřejné (VV). ČSSD figurovala na sedmém místě, když ji přeskočila ještě Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených.

První ročník projektu vyvolal bouřlivé reakce zejména hejtmanů ČSSD. Obávali se, že výsledek studentského hlasování ovlivní předvolební situaci. Letos ale studentské volby podpořila Rada Asociace krajů, v níž sociální demokracie dominuje.


    Výsledky studentských voleb:

Politická strana, hnutí, koalice Počet hlasů Podíl hlasů (v procentech)
Česká pirátská strana 4526 20,6
TOP 09 a Starostové - všechny krajské 3310 15,1
Dělnická strana sociální spravedlnosti a krajské koalice 2280 10,4
Občanská demokratická strana 1723 7,8
Strana svobodných občanů 1116 5,1
Česká strana sociálně demokratická 1115 5,1
Komunistická strana Čech a Moravy 1011 4,6
Strana zelených 986 4,5
NEZÁVISLÍ 594 2,7
Moravané 532 2,4
Strana Práv Občanů ZEMANOVCI a krajské koalice 381 1,7
SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové, všechny krajské koalice a Suverenita - Strana zdravého rozumu 367 1,7
Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků 340 1,5
Protest - nevolím parlamentní strany 321 1,5
Komunistická strana Československa 266 1,2
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová 257 1,2
Věci veřejné 210 1
Volte Pravý Blok www.cibulka.net 190 0,9
Severočeši.cz 162 0,7
Sdružení nestraníků 146 0,7
OSTATNÍ STRANY 2149 9,8

(Zdroj: Člověk v tísni)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pas, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

11:11 Uprchlíky na hranicích neřešíme. A Rusko? Byli jsme za českými vojáky uvnitř vojenské základny v Lotyšsku

„Toho si nejsem vědom," odpověděl kapitán Josef Kurfiřt na otázku, jestli základnu, kde nyní žije, n…