Vysokým školám dotace a nám nic? Akademie věd chce změnu

23.03.2013 19:09

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš by uvítal změnu v současném pojetí vysokoškolského studia doktorandů. Vadí mu totiž pozice právě Akademie věd v celém procesu.

Vysokým školám dotace a nám nic? Akademie věd chce změnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Akademie věd totiž v České republice proškoluje přes 2000 doktorandů, kteří pocházejí z vysokých škol. Zaměstnáni jsou zde na částečný úvazek a dostávají také zázemí pro výzkum. Roční náklady Akademie se vyšplhají až na 200 milionů korun.

Jenže titul studentům udělí vysoká škola, která na ně také pobírá dotace. Předseda Akademie Jiří Drahoš doufal, že se toto zohlední v chystané novele vysokoškolského zákona, ale není tomu tak.

Roční náklady na studenta prý tvoří 50 000 korun, záleží ale na náročnosti oboru. "Tyto peníze k nám na ústavy prostě nejdou. My studenty platíme z našeho měšce, investujeme do nich jak mzdově, tak i materiálně, staráme se o ně na úkor ústavů a jejich financí," stěžoval si na ČRo Drahoš.

Bez ohledu na to, jaká bude budoucnost novely, se tak vedení instituce bude snažit prosadit změny – aby dotace, které chodí školám, byly rozděleny i pro Akademii věd.

Ministerstvo školství má ale zatím jiný názor. "Domníváme se, že by v této oblasti měl být zachován současný stav, kde již nyní může být Akademie věd partnerem vysoké škole při uskutečňování doktorského studijního programu," uvedl mluvčí resortu Marek Zeman.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

9:39 Babiš musí být potrestán, informuje Peksa. V EU je návrh ženy, kterou premiér označil za pomatenou

Do Evropského parlamentu míří rezoluce s názvem „Střet zájmů českého premiéra“. Jde o návrh německé …